Materiał Partnera

Wi-Fi czy sieć kablowa – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w twojej firmie?

Wi-Fi czy sieć kablowa – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w twojej firmie?

Internet jest dziś niezbędny właściwie w każdej firmie – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez dostępu do sieci. Nie pytamy więc, czy korzystać z niego w naszej firmie, ale jak zrobić to najlepiej. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – bezprzewodowy Internet w ramach Wi-Fi lub tradycyjne połączenie kablowe. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Co wybrać? Po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie podjąć świadomą decyzję.

Sieć kablowa – wady i zalety

Sieć kablowa jest tradycyjnym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w klasycznym biurze, w którym wiele osób korzysta z komputerów stacjonarnych. Taka sieć gwarantuje nam przede wszystkim niezawodność komunikacji – nie musimy martwić się, że sygnał nagle zaniknie lub że w jakiejś części budynku będzie on słabszy – Internet po kablu zawsze dotrze do naszego komputera. Taki sposób podłączenia do sieci jest też ceniony ze względu na wysoką prędkość transmisji danych – nawet jeśli wielu użytkowników korzysta z sieci w tym samym momencie, Internet nie zwalnia. Kolejna zaleta takiej sieci to dość niska cena założenia takiej instalacji w naszej firmie. Rozwiązaniami telekomunikacyjnymi dla firm zajmuje się przedsiębiorstwo Nextnet Sp. j. – jego pracownicy wykonają dla nas dowolną sieć. Decydując się na Internet „po kablu”, pamiętajmy jednak, że niesie on też pewne ograniczenia – po pierwsze, ogranicza swobodę korzystania z urządzeń – konieczne jest podłączenie ich do kabla. Po drugie – nie wszystkie nowoczesne urządzenia posiadają wejście do kabla internetowego.

Siec Wi-Fi – czy warto?

Alternatywą dla klasycznej sieci kablowej, jest Wi-Fi – czyli Internet bezprzewodowy. Najważniejszą zaletą sieci Wi-Fi jest łatwość połączenia z Internetem w każdej części budynku. By urządzenie mogło się łączyć z Internetem, wystarczy wpisać hasło zabezpieczające. To bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i na przykład w jakiś zakładach usługowych, restauracjach, klubach lub w firmach, w których nie korzystamy z klasycznych komputerów, ale na przykład z tabletów i smartfonów. Wi-Fi jest bardzo wygodne, jednak taki sposób łączenia się z Internetem nie jest pozbawiony wad. Po pierwsze – Wi-Fi działa tylko z urządzeniami posiadających opcję łączenia bezprzewodowego – czyli nie zadziała z każdym komputerem stacjonarnym – niezbędna jest tu karta sieciowa. Poza tym, Wi-Fi nie jest tak niezawodne jak sieć kablowa. Zasięg nie jest precyzyjnie określony, a używanie sieci przez wiele osób naraz może powodować problemy.

Opracowanie:
Warszawa, Cegłowska 56 lok. 1
tel. 501 075 705
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz