Materiał Partnera

Węzły cieplne – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Węzły cieplne – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Węzły cieplne coraz częściej stanowią wyposażenie mieszkań. Węzeł cieplny składa się z urządzeń, które łączą instalacje cieplną wewnątrz mieszkania z siecią cieplną znajdującą się na zewnątrz. Zadaniem węzła cieplnego jest rozdzielanie dostarczanego ciepła przez sieć do odbiorców. Rozwiązanie to łączy energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania przed użytkowników. Czy dokładnie są węzły cieplne i jakie dają korzyści?

Z czego składają się węzły cieplne?

Węzły cieplne dają mieszkańcom gwarancje swobodnej kontroli sposobu ogrzewania mieszkania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Węzły cieplne, które wykorzystywane są w mieszkaniach można spotkać pod rozmaitymi nazwami, wśród których wyróżnia się np. miniwęzły, stacje mieszkaniowe, logotermy.

Podstawowa wersja węzła mieszkaniowego, którą znajdziemy np. w firmie Inwent, złożona jest z sześciu przewodów. Dwa z nich to przewody zasilania i powrót mieszkaniowej instalacji centralnego ogrzewania, dwa przewody zasilania i powrót ze źródła ciepła oraz jeden przewód odpowiedzialny za doprowadzenie zimnej wody i jeden przewód wyjścia ciepłej wody użytkowej do mieszkania. Poza tym węzeł cieplny zawiera:

  • wymiennik ciepła,
  • hydrauliczny regulator przepływu,
  • zawór strefowy,
  • wodomierz,
  • ciepłomierz,
  • filtry siatkowe,
  • zawory termostatyczne,
  • mieszacze termostatyczne.

Elementy składowe węzła cieplnego zamieszczone są w kompaktowej obudowie, które montowana jest w szachtach instalacyjnych, wnękach montażowych lub na ścianach. Zamontowane urządzenia są bezobsługowe, a ich praca jest cicha. Jednakże nie można zapominać o regularnych przeglądach konserwacyjnych, których celem jest sprawdzanie ewentualnych awarii i wydłużenie żywotności urządzeń.

Zastosowanie i zalety węzłów cieplnych

Węzły cieplne to urządzenia ciepłownicze, które można wykorzystać w wielu miejscach. W budownictwie wielorodzinnym węzeł mieszkaniowy obsługuje pojedyncze mieszkanie. Urządzenie to zasilane jest wodą grzewczą, która stanowi nośnik ciepła. Każdy węzeł może być przystosowany do konkretnych parametrów wody grzewczej, a ciepła woda może brać się z jednofunkcyjnego źródła ciepła, czyli np. z lokalnej kotłowni.

Węzeł cieplny może być dodatkowo powiązany z innymi instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest kolektor słoneczny. Węzły cieplne wykorzystuje się przede wszystkim nowych budynkach, jednakże stosuje się je również obiektach modernizowanych.

Węzły cieplne stanowią duży komfort dla ich użytkowników. Podczas gdy użytkownicy zwiększą temperaturę ogrzewania, drudzy mogą bez większych kłopotów zmniejszyć temperaturę. Zazwyczaj możliwe jest także samodzielne zaprogramowanie harmonogramu ogrzewania, które pozwala dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Poza tym węzeł cieplny umożliwia indywidualne ustawianie temperatury powietrza, temperatury ciepłej wody użytkowej oraz czasu pracy pompy cyrkulacyjnej.

Opracowanie:
Nowe Miasto nad Wartą, Jęczmienna 2
tel. 694 093 921
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz