Artykuł sponsorowany

Weterynarz – zawód dla ludzi z pasją i miłością do zwierząt

Weterynarz – zawód dla ludzi z pasją i miłością do zwierząt

Jako dzieci w większości marzyliśmy, by zostać weterynarzem. Wydawało się, że będziemy mogli leczyć pieski i kotki. Wbrew dziecięcym wyobrażeniom lekarz weterynarii to zawód, który wymaga wielu lat nauki i poświęceń, na które stać tylko nielicznych.  Niemniej potrafi on też przynosić sporo satysfakcji i radości.

Kim jest weterynarz i czym się zajmuje?

W największym uproszczeniu możemy powiedzieć, że lekarz weterynarii to osoba posiadająca kwalifikacje do przeprowadzania badań i leczenia zwierząt. Pod swoją opieką może mieć zarówno zwierzęta domowe, hodowlane, jak i egzotyczne, dziko żyjące. Jego usługi cieszą się bardzo dużą popularnością, jest to zawód zaufania publicznego. Nie każdy jednak może zostać weterynarzem. Niezbędne są odpowiednie predyspozycje i chęć wykonywania tej pracy. Zawód ten to nie tylko leczenie i badania zwierząt. W zależności od miejsca pracy czynności zawodowe weterynarza mogą się od siebie różnić. Jeśli jest on pracownikiem inspekcji weterynaryjnej to pełni nadzór nad hodowlą zwierząt gospodarskich. W takim przypadku, poza ogólnym stanem zdrowia, kontroluje i zwalcza ogniska zapalne chorób. Nadzoruje także sposoby transportu zwierząt, pasze oraz jakość produktów pochodzenia odzwierzęcego. Podobne zadanie ma lekarz pracujący przy hodowli zwierząt. Nieco odmienne działania podejmuje weterynarz w laboratorium weterynaryjnym. Tu przeprowadza się przede wszystkim szereg analiz i badań tkanek, wydzielin i płynów ustrojowych, ale również składu i skuteczności leków. Najczęściej zawód ten kojarzymy jednak z lecznicą weterynaryjną, gdzie wykonywane są operacje, szczepienia oraz wszelkiego rodzaju zabiegi, w tym również pielęgnacyjne. Planując wizytę dobrze jest zasięgnąć opinii o lecznicy, do której udamy się z naszym pupilem.

Ze zwierzęciem do specjalisty

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup lub przygarnięcie zwierzęcia. Nieustannie rośnie ich liczba, w wyniku czego na mapie Polski pojawiają się kolejne lecznice oferujące swoje usługi. W poszukiwaniu miejsca, gdzie troskliwie zajmą się naszym pupilem, warto odwiedzić Lecznica Weterynaryjna „Mirak” Mirosław Rak. Swoją działalność prowadzą w Toruniu od 1990 r. Lecznicę tworzy zespół doświadczonych, łączących w swojej pracy profesjonalizm i pasję lekarzy weterynarii. W ramach swoich usług oferują kompleksową profilaktykę obejmującą między innymi oznaczanie zwierząt  mikroczipem, sterylizacje, szczepienia ochronne i odrobaczanie. Domeną lecznicy Mirak jest lecznictwo w pełnym zakresie usług. Obejmuje ono leczenie internistyczne, chirurgiczne, stomatologiczne, kardiologiczne, onkologiczne, neurologiczne oraz ginekologiczne i wiele innych.   Dodatkowo przeprowadza się tam pełną diagnostykę, w tym badania RTG, USG, EKG, a także badania morfologiczne, parazytologiczne, mykologiczne, mikrobiologiczne i histopatologiczne. W lecznicy dostępny jest również psi fryzjer. Dzięki nieustannemu doskonaleniu swoich kwalifikacji i doświadczeniu Lecznica Weterynaryjna „Mirak” Mirosław Rak kompleksowo zaopiekuje się zwierzęcymi pacjentami.

Jak zostać lekarzem weterynarii?

Przede wszystkim należy lubić zwierzęta i mieć do nich odpowiednie podejście. Niezbędne jest również ukończenie studiów, które trwają 5,5 roku, na jednym wydziałów weterynaryjnych w kraju. Po otrzymaniu dyplomu prawo do wykonywania zawodu jest wydawane przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Uzyskanie dyplomu umożliwia również odbycie szkoleń specjalizacyjnych, dzięki czemu po przepracowaniu minimum czterech lat w zawodzie i zdaniu egzaminu zawodowego możliwe jest uzyskani tytuł specjalisty w danej dziedzinie.

Dobry weterynarz powinien być także dobrym psychologiem potrafiącym pomóc zwierzęciu, ale często też umieć współpracować i rozmawiać z ludźmi. Zdarza się, że realia tego zawodu mogą odbiegać od marzeń z dzieciństwa, ale warto pamiętać jak dużą satysfakcję może przynieść jego wykonywanie.

Opracowanie:
Toruń, św. Józefa 113
tel. 786 930 571
Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
Krzysztof W.
Krzysztof W.
13.07.2018
Hmm, to dobra opcja, by specjalizowac sie w jednym gatunku zwierzat, bo obecnie to jednak lekarze weterynarii musza znac sie na leczeniu zwierzat domowych, hodowlanych i egzotycznych. Najlepiej byc specjalista w jednym fachu :)
Ewa S.
Ewa S.
07.09.2018
Jak byłam mała to chciałam zostać lekarzem weterynarii ;) Dopiero teraz widzę ile trzeba czasu i wysilku poswiecic, by uzyskac ten tytul. Najpierw studia, potem staz i zdobywanie doswiadczenia, ktore ogranicza sie nie tylko do pracy, ale takze udzialu w szkoleniach, kursach.
Kamil K.
Kamil K.
29.10.2018
Duzo obowiazkow spoczywa na lekarzach weterynarii. Ostatnio nawet czytalem, ze zajmuja sie nie tylko leczeniem zwierzat, ale rowniez kontroluja zywnosc odzwierzecą i zajmuja sie chorobami odzwierzecymi.
Grzegorz Z.
Grzegorz Z.
14.03.2019
To trudna branża. Przede wszystkim wymaga ciaglego doksztalcania sie. Medycyna idzie do przodu, pojawiaja sie nowe metody leczenia i trzeba byc na biezaco. W niektorych zawodach nauka konczy sie razem z ukonczeniem studiow,ale lekarz weterynarii musi stale sie uczyc.