Materiał Partnera

Weterynarz – zawód dla ludzi z pasją i miłością do zwierząt

Weterynarz – zawód dla ludzi z pasją i miłością do zwierząt

Jako dzieci w większości marzyliśmy, by zostać weterynarzem. Wydawało się, że będziemy mogli leczyć pieski i kotki. Wbrew dziecięcym wyobrażeniom lekarz weterynarii to zawód, który wymaga wielu lat nauki i poświęceń, na które stać tylko nielicznych.  Niemniej potrafi on też przynosić sporo satysfakcji i radości.

Kim jest weterynarz i czym się zajmuje?

W największym uproszczeniu możemy powiedzieć, że lekarz weterynarii to osoba posiadająca kwalifikacje do przeprowadzania badań i leczenia zwierząt. Pod swoją opieką może mieć zarówno zwierzęta domowe, hodowlane, jak i egzotyczne, dziko żyjące. Jego usługi cieszą się bardzo dużą popularnością, jest to zawód zaufania publicznego. Nie każdy jednak może zostać weterynarzem. Niezbędne są odpowiednie predyspozycje i chęć wykonywania tej pracy. Zawód ten to nie tylko leczenie i badania zwierząt. W zależności od miejsca pracy czynności zawodowe weterynarza mogą się od siebie różnić. Jeśli jest on pracownikiem inspekcji weterynaryjnej to pełni nadzór nad hodowlą zwierząt gospodarskich. W takim przypadku, poza ogólnym stanem zdrowia, kontroluje i zwalcza ogniska zapalne chorób. Nadzoruje także sposoby transportu zwierząt, pasze oraz jakość produktów pochodzenia odzwierzęcego. Podobne zadanie ma lekarz pracujący przy hodowli zwierząt. Nieco odmienne działania podejmuje weterynarz w laboratorium weterynaryjnym. Tu przeprowadza się przede wszystkim szereg analiz i badań tkanek, wydzielin i płynów ustrojowych, ale również składu i skuteczności leków. Najczęściej zawód ten kojarzymy jednak z lecznicą weterynaryjną, gdzie wykonywane są operacje, szczepienia oraz wszelkiego rodzaju zabiegi, w tym również pielęgnacyjne. Planując wizytę dobrze jest zasięgnąć opinii o lecznicy, do której udamy się z naszym pupilem.

Ze zwierzęciem do specjalisty

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup lub przygarnięcie zwierzęcia. Nieustannie rośnie ich liczba, w wyniku czego na mapie Polski pojawiają się kolejne lecznice oferujące swoje usługi. W poszukiwaniu miejsca, gdzie troskliwie zajmą się naszym pupilem, warto odwiedzić Lecznica Weterynaryjna „Mirak” Mirosław Rak. Swoją działalność prowadzą w Toruniu od 1990 r. Lecznicę tworzy zespół doświadczonych, łączących w swojej pracy profesjonalizm i pasję lekarzy weterynarii. W ramach swoich usług oferują kompleksową profilaktykę obejmującą między innymi oznaczanie zwierząt  mikroczipem, sterylizacje, szczepienia ochronne i odrobaczanie. Domeną lecznicy Mirak jest lecznictwo w pełnym zakresie usług. Obejmuje ono leczenie internistyczne, chirurgiczne, stomatologiczne, kardiologiczne, onkologiczne, neurologiczne oraz ginekologiczne i wiele innych.   Dodatkowo przeprowadza się tam pełną diagnostykę, w tym badania RTG, USG, EKG, a także badania morfologiczne, parazytologiczne, mykologiczne, mikrobiologiczne i histopatologiczne. W lecznicy dostępny jest również psi fryzjer. Dzięki nieustannemu doskonaleniu swoich kwalifikacji i doświadczeniu Lecznica Weterynaryjna „Mirak” Mirosław Rak kompleksowo zaopiekuje się zwierzęcymi pacjentami.

Jak zostać lekarzem weterynarii?

Przede wszystkim należy lubić zwierzęta i mieć do nich odpowiednie podejście. Niezbędne jest również ukończenie studiów, które trwają 5,5 roku, na jednym wydziałów weterynaryjnych w kraju. Po otrzymaniu dyplomu prawo do wykonywania zawodu jest wydawane przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Uzyskanie dyplomu umożliwia również odbycie szkoleń specjalizacyjnych, dzięki czemu po przepracowaniu minimum czterech lat w zawodzie i zdaniu egzaminu zawodowego możliwe jest uzyskani tytuł specjalisty w danej dziedzinie.

Dobry weterynarz powinien być także dobrym psychologiem potrafiącym pomóc zwierzęciu, ale często też umieć współpracować i rozmawiać z ludźmi. Zdarza się, że realia tego zawodu mogą odbiegać od marzeń z dzieciństwa, ale warto pamiętać jak dużą satysfakcję może przynieść jego wykonywanie.

Opracowanie:
Toruń, św. Józefa 113
tel. 694 496 673
Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
Grzegorz Z.
Grzegorz Z.
14.03.2019
To trudna branża. Przede wszystkim wymaga ciaglego doksztalcania sie. Medycyna idzie do przodu, pojawiaja sie nowe metody leczenia i trzeba byc na biezaco. W niektorych zawodach nauka konczy sie razem z ukonczeniem studiow,ale lekarz weterynarii musi stale sie uczyc.
Kamil K.
Kamil K.
29.10.2018
Duzo obowiazkow spoczywa na lekarzach weterynarii. Ostatnio nawet czytalem, ze zajmuja sie nie tylko leczeniem zwierzat, ale rowniez kontroluja zywnosc odzwierzecą i zajmuja sie chorobami odzwierzecymi.
Ewa S.
Ewa S.
07.09.2018
Jak byłam mała to chciałam zostać lekarzem weterynarii ;) Dopiero teraz widzę ile trzeba czasu i wysilku poswiecic, by uzyskac ten tytul. Najpierw studia, potem staz i zdobywanie doswiadczenia, ktore ogranicza sie nie tylko do pracy, ale takze udzialu w szkoleniach, kursach.
Krzysztof W.
Krzysztof W.
13.07.2018
Hmm, to dobra opcja, by specjalizowac sie w jednym gatunku zwierzat, bo obecnie to jednak lekarze weterynarii musza znac sie na leczeniu zwierzat domowych, hodowlanych i egzotycznych. Najlepiej byc specjalista w jednym fachu :)