Wesela 2020. Na jakich zasadach będzie można organizować przyjęcia?

Wesela 2020. Na jakich zasadach będzie można organizować przyjęcia?

Branża ślubna długo musiała czekać na „odmrożenie”. Oficjalnie przyjęcia weselne można ponownie organizować od 6 czerwca. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla par młodych, jak i osób pracujących w branży – fotografów, zespołów weselnych czy firm florystycznych. Jakich wytycznych trzeba przestrzegać podczas organizacji ślubu i wesela? Ilu gości można zaprosić? Sprawdź nasz poradnik.

Ilu gości można zaprosić? Kto może uczestniczyć w imprezie?

Przyjęcia weselne obecnie mogą się obecnie odbywać z ograniczeniem liczby gości do 150 osób. W tę liczbę nie wlicza się obsługa przyjęcia – kelnerzy, zespół muzyczny, fotograf czy kamerzysta. Co ważne, w imprezie nie mogą brać osoby przebywające na kwarantannie, izolacji oraz wykazujące objawy ze strony układu oddechowego.

W kościele podczas ceremonii może brać udział dowolna liczba gości – ograniczenia dotyczące liczby osób w świątyniach zostały już zdjęte. Inaczej jest jednak w przypadku ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby dowiedzieć się, ile osób może być na ślubie w danym urzędzie, warto zadzwonić pod numer kontaktowy placówki.

Para młoda musi pamiętać, aby przygotować pełną listę gości, którzy będą obecni na przyjęciu wraz z kontaktami do tych osób, by w razie potrzeby udostępnić ją organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Usadzenie gości przy stole – o czym trzeba pamiętać?

Na stronie Ministerstwa Rozwoju możemy przeczytać, że zaleca się, aby przy stołach zasiadały tylko osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego. W innym przypadku proponuje się redukcję osób przy stole o 20% względem tradycyjnego usadzenia.

Goście mogą siedzieć po obu stronach stołu, jednak zaleca się, by nie byli usadzeni naprzeciwko siebie.

Między stolikami powinna być zachowana odległość 2 m, a w przypadku oddzielenia ich przegrodami o wysokości co najmniej 1 m – odległość 1 m.

Wytyczne dla obsługi wesela

Obsługa przyjęcia weselnego również musi stosować się do ustalonych wytycznych. Jest to między innymi wymóg jednego kelnera na maksymalnie 15 osób. Należy również zadbać o to, by obsługa gości przy danym stole należała do tego samego kelnera przez cały czas trwania przyjęcia.

Zarówno kelnerzy, jak i inne osoby z obsługi powinni nosić maseczki oraz rękawiczki ochronne.

Co ważne – jeśli na przyjęciu do dyspozycji gości będzie również wiejski stół lub inny bufet (bar kawowy, stół z ciastem, słodki stół), musi on być obsługiwany przez wyznaczoną do tego osobę z obsługi lokalu.

Wytyczne dla lokalu organizującego przyjęcie

Przed wejściem do obiektu powinna zostać umieszczona informacja o konieczności dezynfekcji rąk podczas każdorazowego wejścia na salę. Płyny do dezynfekcji powinny być dostępne dla gości przy wejściu, w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet a także w pomieszczeniach socjalnych. 

W widocznych miejscach na sali powinny być również umieszczone informacje o zachowaniu bezpiecznej odległości od rozmówcy oraz częstym myciu rąk.

Rekomenduje się zwiększenie częstotliwości dezynfekcji powierzchni wspólnych, takich jak klamki, poręcze krzeseł, blaty czy podłogi. W toaletach konieczne jest zapewnienie gościom ręczników jednorazowych.

Nie zaleca się korzystania z klimatyzacji – zamiast tego pomieszczenia mają być regularnie wietrzone.

Jeśli obiekt dysponuje szatnią dla gości, zaleca się jej zorganizowanie w taki sposób, by odzież gości nie stykała się ze sobą.


Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz