Artykuł sponsorowany

Wentylacja przemysłowa i jej znaczenie

Wentylacja przemysłowa i jej znaczenie

Wentylacja przemysłowa to system, który nie tylko ma wpływać na komfort użytkowy i odpowiedni mikroklimat wnętrz hal magazynowych, czy też produkcyjnych. Cała instalacja ma również duże znaczenie przy tworzeniu bezpiecznych środowisk pracy. Wielokrotnie bowiem wentylacja ma za zadanie usuwać nadmiary gazów niebezpiecznych, czy też szeroko rozumianych związków chemicznych. Przykładem stosowanych układów są między innymi te w wersji wentylacji kanałowej.

Usuwanie zanieczyszczeń – podstawowa funkcja wentylacji

Wentylacja przemysłowa musi być projektowana w taki sposób, aby stale zapewniać odpowiednią temperaturę oraz ilość świeżego powietrza we wnętrzach wielkopowierzchniowych obiektów. Jest to ważne dla komfortu pracowników, a także dla osiągania optymalizacji grzewczych, które pozwalają uzyskać oszczędności eksploatacyjne na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Ważne jest zatem tworzenie wentylacji w wersji mechanicznych systemów z odzyskiem ciepła, które mogą być podłączone nawet do złożonych rozwiązań BMS – zarządzanie budynkiem w sposób zautomatyzowany.

Oprócz funkcji termicznych i tych związanych z określonym zdrowym mikroklimatem w pomieszczeniach, warto również wiedzieć, że wentylacja przemysłowa ma inną ważną rolę. Ma ona usuwać z przestrzeni niebezpieczne i szkodliwe związki, neutralizując je w swoich podzespołach mechanicznych. Mowa zatem o eliminowaniu dymów, gazów o wysokim kwasowym pH, pyłów, czy też pary i wilgoci. Bez sprawnej wentylacji wiele dzisiejszych zakładów przypominałoby zakurzone i zaparowane sauny, w których raz po raz dochodziłoby do zgonów pracowników oraz wielkopowierzchniowych i trudnych do opanowania pożarów. Dzisiaj wentylacja przemysłowa musi zatem spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Te zagwarantuje między innymi firma instalatorska INSTALSYSTEM, która ma doświadczenie we współpracy z zarządcami obiektów publicznych oraz komercyjnych i przemysłowych.

Wentylacja kanałowa i jej uniwersalne zastosowanie

Jednym przykładem wydajnej wentylacji przemysłowej jest wentylacja kanałowa. Wielokrotnie posiada ona specjalne przewody nawiewne, dysze dalekiego zasięgu, anemostaty, kratki nawiewne dalekiego zasięgu, czy odpowiednie podzespoły filtracyjne – np. kwasoodporne i ognioodporne. Instalacje te stosowane są często w szkołach, na siłowniach, w magazynach, zakładach przemysłowych, a nawet w biurowcach. Wentylacja kanałowa może być zatem bardzo estetyczna, cicha i ukryta, lub też może mieć bardziej industrialny i złożony charakter tak, jak jest to w przypadku sieci w ośrodkach produkcyjnych. Jakie są zaś zalety wentylacji kanałowej? Przede wszystkim idealne wyrównanie wartości temperatury w strefie przebywania ludzi, prosta kontrola nad przepływem powietrza i rozkładem temperatury, niskie prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi, łatwość projektowa i modułowa konstrukcja, a także wysoki standard sanitarny oraz ten dotyczący bezpieczeństwa.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz