Materiał Partnera

Wentylacja mechaniczna – konieczność czy tylko udogodnienie.

Wentylacja mechaniczna – konieczność czy tylko udogodnienie.

Pomieszczenia mieszkalne w naszym domu, biurze czy innym miejscu przebywania ludzi wiąże się z potrzebą wymiany powietrza. Także procesy produkcyjne, biologiczne roślin i zwierząt mają podobne wymagania. Zadanie to można zrealizować z wykorzystaniem kominów i metody wentylacji grawitacyjnej, ale też z użyciem kanałów wentylacyjnych i obiegu wymuszonego przez urządzenia wentylacyjne. Przyjrzyjmy się zaletom drugiego rozwiązania.

Przede wszystkim za rozwiązaniem elektromechanicznym przemawiają takie cechy urządzeń wentylacyjnych jak:

  • Dostępność wysokiej jakości sprzętu u autoryzowanego dostawcy
  • Wysoka skuteczność wentylacji,
  • Kontrola parametrów wielkości wentylacji,
  • Energooszczędność.

Dobra wentylacja gwarantowana przez autoryzowanego dostawcę

Popyt generuje podaż, znamy to prawo ekonomiczne i ma ono również zastosowanie w odniesieniu do urządzeń wentylacyjnych. Mnogość firm oferujących usługi montażu wentylacji, nie tylko przemysłowych sprawia, że na tę inwestycję coraz częściej decydują się właściciele domów prywatnych.

Istotnym parametrem obligującym do zastosowania wymuszonego obiegu powietrza w pomieszczeniach jest wysoka skuteczność takiej wentylacji. Pomaga ona w utrzymaniu nie tylko stałej jakości powietrza, ale również zwiększa nasze bezpieczeństwo, chroniąc przed zaczadzeniem czy zatruciem gazem. Oczywiście tylko dobrej jakości sprzęt od autoryzowanych dostawców sprosta tym wyzwaniom. Profesjonalne firmy działające na rynku jak dajmy na to Pronag Autoryzowany dystrybutor D&T Industries i UCAN Co., Ltd.. Poza systemami wentylacji pomogą w doborze właściwych rozwiązań oraz montażu. Oceniając potrzeby klienta, pomogą nam zdecydować, czy lepiej zainwestować w systemy wentylacyjne, czy wysokiej jakości nawilżacze powietrza.

Istota pracy systemów wentylacyjnych

Posiadając nowoczesny system wentylacji, poziom wymiany powietrza będzie zawsze taki sam, według nastaw parametrów bez względu na stan pogody. Urządzenia jednymi kanałami wyciągają zużyte powietrze, drugimi nawiewają świeże. Nie grozi nam zatem zjawisko inwersji, czy odwrotnej drogi ruchu powietrza, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Dzięki towarzyszącym układom filtracji i sterownikom dobierzemy poziom wymiany powietrza do ilości osób znajdujących się w pomieszczeniu. W czasie martwym, poza zgromadzeniami, czy nocą można ją zmniejszyć do minimum.

Istotnym parametrem zachęcającym do zainwestowania w mechaniczną wentylację są zatem oszczędności na kosztach energii. Chodzi tutaj o zmienną wydajność wentylatorów, a więc i silników je napędzających. Każde obniżenie prędkości obrotowej silnika, zwłaszcza w układach wysokowydajnych, daje wymierne korzyści finansowe.

Jak widać stosowanie układu wentylacji wymuszonej to nie tylko komfort, ale też ekonomia w postaci zwiększonej wydajności procesów i oszczędności energii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz