Materiał Partnera

Welur - tkanina wielu zastosowań

Welur - tkanina wielu zastosowań

Welur to tkanina bądź dzianina wchodząca w skład grupy posiadających okrywę włosową (włókienną). Nazywany jest również welwetem, sztruksem oraz aksamitem, ale jego ogólną przyjętą nazwą jest plusz. Jest wiele technik wytwarzania weluru, co sprawia, że ma on wiele zastosowań.

Wszystko o welurze

Welur należy do grupy pluszów. Wytwarzany jest z miękkiej i puszystej przędzy runowej, dzięki której jest tkaniną o wysokich walorach użytkowych. Z racji swojego wyglądu przez długi czas uważano go za materiał luksusowy.

Ze względu na sposób wytwarzania, często można znaleźć welury nierówno cieniowane. Takie okazy to prawdziwe perełki, które jeszcze bardziej dodają uroku tkaninie. Wśród rodzajów tego typu materiałów możemy wyróżnić welury jedwabne (o niesamowitej głębi barw) oraz wzorzyste plusze.

-Welur jest bardzo przyjemny w dotyku i idealnie układa się na wszystkich meblach, dlatego jest chętnie wybieraną tkaniną obiciową. W dodatku, znany jest ze swojej wytrzymałości, na tle której wszystkie inne materiały wypadają bardzo słabo – tłumaczy ekspert reprezentujący Zakład Produkcji Dzianin Luxpol-Bis.

Gdzie można go znaleźć

Welur to tkanina, na którą moda wraca od czasu do czasu. Obecnie trend ten wyraźnie się nasilił – materiał ten możemy spotkać zarówno w modzie odzieżowej, jak i wnętrzarskiej. Do tej pory najpopularniejszymi produktami wytwarzanymi z weluru były dresy, które raczej nie kojarzyły się z elegancją. Dziś w modnych sieciówkach znajdziemy topy, sukienki, spódnice, a nawet spodnie z weluru.

Ta miła w dotyku tkanina wykorzystywana jest także do tapicerowania mebli, przede wszystkim kanap. Powodem ku temu są nie tylko względy estetyczne, ale też niezwykła jakość i trwałość materiału. Jedynym minusem welurowych tapicerek jest „efekt wysiedzenia”, który zmusza właścicieli mebli do regularnego, a przy tym niezwykle delikatnego rozczesywania włosa.

Wygoda

Tkaniny pluszowe mają wiele zalet, jednak tymi najbardziej docenianymi są wygoda i uczucie komfortu jakie dają wyroby z tego materiału. Zarówno ubrania, jak i welurowe tapicerki przynoszą nam wrażenie przytulności i ciepła, a tych cech większość z nas nieustannie poszukuje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz