Materiał Partnera

Węgiel kamienny – jeden z najpopularniejszych surowców do ogrzewania

Węgiel kamienny – jeden z najpopularniejszych surowców do ogrzewania

W wielu polskich domach do ogrzewania wykorzystuje się piece, dla których opał stanowi węgiel kamienny. W zależności od tego jaki piec mamy, powinniśmy używać odpowiedniego rodzaju węgla. Z tego typu opału korzysta się także w innych miejscach, jak szkoły, hale itp. Firmy zajmujące się sprzedażą tego surowca oferują kilka rodzajów węgla kamiennego.

Popularne rodzaje węgla kamiennego

Węgiel od wielu lat jest najpopularniejszym paliwem służącym do ogrzewania pomieszczeń, np. domów. Używanie tego materiału jest stosunkowo tanie, dlatego decydujemy się na używanie węgla kamiennego. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty w tej branży z firmy Fibor FHU Bogusława Głownia z Płazy w województwie Małopolskim, w ofercie firm zajmujących się sprzedażą węgla kamiennego można wyróżnić różne rodzaje tego surowca. Do najpopularniejszych należą:

  • węgiel kostka,
  • węgiel gruby,
  • węgiel orzech,
  • węgiel orzech I,
  • węgiel orzech II,
  • węgiel groszek,
  • miał.

Dokonując zakupu węgla warto zwrócić uwagę na jego jakość, ponieważ tylko węgiel kamienny wysokiej jakości da nam zadowalające efekty. Poza tym węgiel cechujący się dobrą jakością będzie służył nam przez dłuższy czas niż węgiel niskiej jakości, który szybko się spala.

Czym charakteryzują się rodzaje węgla kamiennego

Węgiel kamienny kostka charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 28 MJ/kg. Wśród antracytów jest to najlepszej jakości węgiel kamienny. Cechują go złote przebarwienia. Poza tym wolno się spala. Ten rodzaj węgla przeznaczony jest do palenia w piecach bez podajnika. Innym popularnym typem węgla kamiennego jest węgiel gruby. Jego granulacja mieści się w przedziale 40-200mm. Cechuje go niska zawartość siarki, która oscyluje na poziomie około 0,8%. To sprawia, że węgiel dobrze się pali i dodatkowo eliminuje powstawanie tzw. „szlaki” w piecu. Węgiel gruby cechuje się większą kalorycznością niż węgiel kostka, i wynosi ona 31 MJ/kg. Wykorzystuje się go w budynkach takich jak szkoły, czy hale produkcyjne.

Kolejny typ węgla kamiennego, czyli węgiel orzech, charakteryzuje się granulacją w przedziale 25-80mm. Stosuje się go między innymi w kuchniach węglowych, piecach CO, w kotłach zasypowych i zgazowujących. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również węgiel groszek. Jest on bardzo dobrej jakości i cechuje się dobrymi parametrami spalania, dzięki czemu zapewnia odpowiedni komfort cieplny w ogrzewanych nim pomieszczeniach. Jego granulacja wynosi 8-31,5mm.

Ostatnim powszechnie używanym rodzajem węgla kamiennego jest miał. Miał węglowy charakteryzuje się drobnoziarnistością. Wykorzystuje się go przede wszystkim w kotłach z rusztem mechanicznym. Ten rodzaj opału zaliczany jest do ekologicznych paliw stałych, ponieważ cechuje się wysoką sprawnością energetyczną oraz efektywnością ekologiczną.

Opracowanie:
Babice, Krakowska 31
tel. 600 371 191
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz