Materiał Partnera

Węgiel brunatny – ogrzewanie dla przemysłu, a także domu!

Węgiel brunatny – ogrzewanie dla przemysłu, a także domu!

Węgiel brunatny swoje zastosowanie znalazł głównie w dziedzinie ogrzewania ośrodków przemysłowych, a także generowania energii cieplnej do różnych procesów technologicznych. Warto wiedzieć jednak, że jego bardzo niska cena powoduje, że dzisiaj coraz częściej jest wykorzystywany również przez właścicieli domów jednorodzinnych.

Węgiel brunatny – tani materiał opałowy

Od kilku lat zimy w Polsce nie są tak uciążliwe, a temperatura w ciągu dnia przez większość okresu zimowego wskazuje wartość wyższą, niż 0 stopni Celsjusza. To powoduje zaś, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych, czy ośrodków przemysłowych, znacznie może zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tu warto podkreślić największą zaletę węgla brunatnego, który jest niesamowicie tani i świetnie nadaje się do eksploatowania jesienią, wiosną, a także zimą, w okresie napływającego ciepła. Oczywiście jeśli chodzi o parametry użytkowe, jest to paliwo stałe znacznie mniej wydajne, niż węgiel kamienny. Warto jednak podkreślić, że ten drugi jest znacznie droższy.


Specyfikacja węgla brunatnego

Węgiel brunatny wciąż jest popularnym surowcem w tysiącach przedsiębiorstw, a także domów. Warto jednak wiedzieć, że jego cena będzie w kolejnych latach wciąż malała, czego przyczyną są uchwały antysmogowe, a także rozporządzenia związane z koniecznością montowania w nowych budynkach kotłów piątej klasy, między innymi na ekogroszek. Obecnie zatem wielu klientów składów węgla, chce wykorzystać ten okres przejściowy na rynku, gwarantując sobie najtańszy z możliwych surowców opałowych. Jego specyfikacjami, są zaś 

  • wartość opałowa 19-22 MJ/kg,
  • granulacja często w zakresie 5-25 mm,
  • wilgotność mniejsza, niż 30%,
  • zawartość popiołu do 10%.

Cena węgla brunatnego

Węgiel brunatny sprzedawany jest głównie w okolicach kopali. Jego transport do innych zakątków Polski, wielokrotnie jest nieopłacalny. Po procesie suszenia, materiał ten bowiem ulega łatwemu kruszeniu, dlatego najlepiej handlować nim w regionie wydobycia. To dlatego głównie jest on wykorzystywany w południowej Polsce. Można go kupić między innymi w Składzie Węgla CARBO-KRAK, który gwarantuje materiał zarówno pochodzenia polskiego, jak i też czeskiego. Warto wiedzieć jednak, że tacy dystrybutorzy, gwarantują także bardzo wydajny węgiel kamienny, a także szczególnie polecany ekogroszek. Z jego specyfikacją warto zapoznać się bardzo wnikliwie, bo obecnie stanowi on najbardziej kaloryczny, a co za tym idzie opłacalny materiał opałowy. Minusem jego jest jednak to, że jest on dedykowany tylko dla nowoczesnych instalacji – piece retortowe. 

Opracowanie:
Skawina, Piłsudskiego 21 B
tel. 12 346 33 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz