Artykuł sponsorowany

Wędzenie na gorąco oraz na zimno – co na temat obu metod obróbki mięs podpowiadają specjaliści z zakładu Wifima?

Wędzenie na gorąco oraz na zimno – co na temat obu metod obróbki mięs podpowiadają specjaliści z zakładu Wifima?

Wędzenie to znana metoda obróbki różnego rodzaju mięs, która pozwala nadać produktom nie tylko nietuzinkowego smaku, ale przede wszystkim absolutnie wyjątkowego aromatu. Współcześnie można spotkać się z 2 najczęściej wykorzystywanymi rodzajami tego procesu – z wędzeniem na gorąco oraz na zimno. Oba sposoby charakteryzują się oczywiście określonym zestawem zalet oraz wad. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Wędzenie na gorąco, czyli co?

Z technicznego punktu widzenia wędzenie na gorąco postrzegane jest w kategoriach metody prostszej. Jak podkreślają doświadczeni pracownicy z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Wifima – wynika to m.in. z faktu, że obróbka produktów w ten właśnie sposób przebiega bardzo sprawnie, a cały proces da się zazwyczaj wykonać w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Uzyskane rezultaty takie jak walory smakowe i zapachowe są zazwyczaj satysfakcjonujące, acz warto podkreślić, że trzeba liczyć się również z pewnymi niedoskonałościami.

Wysoka temperatura sprawia, że podczas wędzenia mięsa na gorąco dochodzi do ścięcia białka oraz do zamknięcia porów. Oznacza to, że dym wędzarniczy przeniknie jedynie do wierzchnich warstw produktu, co nie dla wszystkich smakoszy okazuje się w pełni wystarczające. Termin przydatności do spożycia jedzenia po wędzeniu na ciepło wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Jest to zatem dobra metoda, jeżeli chce się nasycić mięso charakterystycznym aromatem w krótkim czasie.

Co warto wiedzieć o wędzeniu na zimno?

Wędzenie na zimno to metoda czasochłonna. Podczas całego procesu nadanie żywności pożądanych właściwości zajmuje nawet kilkanaście dni. Jak słusznie zaznaczają specjaliści z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Wifima, fakt ten nie powinien być jednak traktowany w kategoriach znaczącego problemu, ponieważ pod kątem kulinarnym uzyskane efekty są znakomite. Dym wędzarniczy wnika bardzo głęboko w strukturę produktów, nadając im w ten sposób wyjątkowego smaku i aromatu. Wędzone szynki, kiełbasy oraz inne wyroby obrabiane w ten właśnie sposób doskonale wpisują się w wymagania stawiane przez najbardziej wymagających smakoszy.

Jedzenie schnie równomiernie, a mięso traci nawet 20% swojej pierwotnej wagi. Produkty mają stałą konsystencję w całym swoim przekroju i są właściwie zakonserwowane. Wędzenie na zimno odbywa się w temperaturze 16-25 stopni Celsjusza, przy wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Śmiało można pokusić się zatem o stwierdzenie, że jest to metoda lepsza, acz ze względu na czasochłonność ma prawo okazać się ona nieco problematyczna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz