Artykuł sponsorowany

Wędzarnie do użytku domowego - charakterystyka

Wędzarnie do użytku domowego - charakterystyka

Samodzielnie przygotowywane kiełbasy, szynki czy sery to coraz bardziej popularna alternatywa dla sklepowych produktów. Domowe wyroby są zdrowsze, bowiem ich skład i techniki produkcji nie budzą wątpliwości. To również ogromna satysfakcja. Dzisiaj własne wędliny i sery możemy przygotowywać bardzo łatwo, a to dzięki wędzarniom do użytku domowego. Co warto wiedzieć na ich temat?

Na czym polega wędzenie i jak działa wędzarnia?

Wędzeniem nazywamy proces obróbki artykułów żywnościowych, który nadaje im wyjątkowe walory smakowe i zapachowe, ale przede wszystkim pozwala na ich konserwację, czyli utrwalenie. Wszystko to dzięki zastosowaniu obróbki cieplnej przy użyciu dymu. Dym wędzarniczy uzyskuje się przez powolne spalanie starannie wyselekcjonowanych fragmentów drewna. W tym celu wykorzystuje się gatunki liściaste, najczęściej są to zrębki bukowe oraz olchowe. Produkty, takie jak mięsa, ryby czy sery, które wcześniej zostały zapeklowane, czyli poddane działaniu solanki, pozostawia się na kilka godzin w dymie o odpowiedniej temperaturze, w zależności od obranej techniki. Wyróżniamy wędzenie na gorąco (60 - 80 stopni Celsjusza), ciepło (30 - 50 stopni Celsjusza) i zimno (15 – 25 stopni Celsjusza). Tak przygotowane wyroby zyskują niepowtarzalny smak, aromat i apetyczny kolor. Przygotowując samodzielnie  wędzone  sery, wędliny cz też ryby, sam decydujesz o ich jakości, a przede wszystkim ograniczasz marnowanie jedzenia, oszczędzając  przy tym pieniądze.

Czym charakteryzują się wędzarnie do użytku domowego?

Istnieje wiele technik wędzenia i różne mogą być też konstrukcje wykorzystywane do tego celu. Do  celów przemysłowych stosuje się zaawansowane szafy wędzarnicze, z kolei do użytku domowego nadają się mniej rozbudowane urządzenia. Istnieje możliwość samodzielnego wykonania wędzarni, jednak takie obiekty, które nie dają możliwości regulacji poszczególnych parametrów procesu, w szczególności temperatury, nie zawsze pozwalają uzyskać satysfakcjonujące rezultaty wędzenia. Dobrą alternatywą jest skorzystanie z gotowych rozwiązań. W sklepach oferujących artykuły dla przetwórstwa żywności, czego przykładem jest sklep firmy Gap Food Additives, znaleźć można profesjonalne wędzarnie z termometrem i generatorem dymu, w których cały proces przebiega automatycznie. Do zalet tego typu rozwiązań należy przede wszystkim możliwość regulacji temperatury wędzenia. Oprócz tego dostępne są również domowe wędzarnie balkonowe o kompaktowej budowie. Poza tym w renomowanych sklepach zaopatrzymy się w akcesoria wędzarnicze, np. haki, półki czy zrębki. Dzięki temu każdy może przygotowywać zdrową żywność na własny użytek.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz