Materiał Partnera

Wędkarstwo dla początkujących – jaką przynętę na szczupaka wybrać?

Wędkarstwo dla początkujących – jaką przynętę na szczupaka wybrać?

Jeżeli chodzi o połów szczupaka, to wśród początkujących wędkarzy zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się przynęty sztuczne. Ich odpowiedni wybór znacząco zwiększa prawdopodobieństwo złowienia okazu, którym będzie można się śmiało pochwalić. Wybór konkretnego produktu nigdy nie powinien się jednak odbywać na zasadzie przypadku lub tego, że przynęta po prostu nam się podoba. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jakie przynęty sprawdzą się najlepiej?

Jednymi z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych przynęt na szczupaka są tzw. obrotówki – nazywane również wirówkami. To w zasadzie nic innego niż obrotowe blaszki ukształtowane w taki sposób, aby – jak sama nazwa wskazuje – podczas zwijania żyłki lub plecionki wykonywały charakterystycznych ruch obrotowy, imitujący zachowanie małej ryby. Przynęty tego typu najlepiej prowadzić tuż przy powierzchni wody lub w głębi. Druga opcja jest nieco trudniejsza, ponieważ trzeba uniknąć dotknięcia dna akwenu. Aktywność szczupaka skutecznie pobudzają błystki żółte, czerwone i białe.

Jeżeli chodzi o różnego rodzaju blaszki, to sprawdzają również wahadłówki, które najlepiej prowadzić w zróżnicowanym tempie. Za dość ciekawą, aczkolwiek przeznaczoną dla bardziej doświadczonych wędkarzy opcję, uznaje się także woblery. Jeśli zależy nam na złowieniu szczupaka, to wybierać trzeba wśród woblerów bocznie spłaszczonych, przypominających karpia lub leszcza. Nie ma konieczności ich agresywnego prowadzenia, gdyż szczupaki często atakują ryby wyraźnie osłabione. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z przynętami gumowi?

Choć wspominane już obrotówki oraz woblery sprawdzają się bardzo dobrze, to z pewnością nie należą one do przynęt tanich. Dlatego też początkujący wędkarze, którzy nie chcieliby wydawać majątku, mogą zdecydować się na zakup przynęt gumowych. Powinny być one duże, szerokie i z mocno wibrującym ogonem. Typowe rozmiary stosowane do amatorskiego połowu szczupaka wynoszą od około 16 do nawet 20 cm. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wykorzystać mniejsze modele.  

Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do tego, którą z przynęt wybrać, warto poprosić o pomoc najlepszych fachowców. Z pewnością zaliczają się do nich pracownicy Centrum Wędkarskiego, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu każdorazowo gwarantują klientom obsługę na najwyższym poziomie. Z praktycznego punktu widzenia trzeba pamiętać o tym, że okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. W tym czasie dajemy rybie odpocząć i pozwalamy na spokojny rozród.

Opracowanie:
Puławy, marsz. Piłsudskiego 30
tel. 506 114 441
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz