Materiał Partnera

Wędka - od tego wszystko się zaczyna

Wędka - od tego wszystko się zaczyna

Każde hobby wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Tak jak bieganie wymaga wygodnego obuwia, tak do wędkowania niezbędna jest wędka. Wybór najważniejszego atrybutu każdego pasjonata łowienia ryb wbrew pozorom nie jest łatwy. Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem a także długością i rodzajem. Jaką zatem wędkę wybrać, by w pełni cieszyć się tym sportem?

Rodzaje wędek

Wędka najczęściej wykonana jest z włókna węglowego lub szklanego. Może zawierać przelotki, przez które przechodzi żyłka oraz zamocowany na uchwycie kołowrotek. Jej rodzaj należy dostosować do techniki połowu, którą chcemy uprawiać, a także do wielkości ryb. Wędki różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją. W ofercie sklepów wędkarskich z szerokim asortymentem, takich jak np. Sklep Sezon w Olsztynie, znajdziemy wędki składane nasadowo, które idealnie nadają się do łowienia na różnych wodach . Są łatwe w utrzymaniu i odporne na duże obciążenia,  co sprawdzi się przy połowie większych ryb. Teleskopowe z kolei mogą skusić swoją praktycznością i łatwością transportu. Składają się z wysuwanych elementów, co daje możliwość uzyskania imponującej długości wędki. W odróżnieniu od wędek teleskopowych, wędki segmentowe składa się samodzielnie, nakładając poszczególne elementy na siebie. Ten rodzaj cechuje się dobrą akcją, a rzuty wykonywane na wodę mają daleki zasięg.

Metoda ma znaczenie

Wybór wędki dostosowany powinien być do preferowanej metody łowienia ryb. Dlatego przed początkującym adeptem wędkowania staje nie lada wyzwanie. Bo czy wędka może nie mieć kołowrotka? Oczywiście, że tak. Taki typ to bat lub tyczka - zależnie od  sposobu składania. Idealnie sprawdzi się do łowienia z brzegu. Żyłka wówczas przymocowana jest do szczytówki. Tyczka to jedna z najdłuższych wędek, gdyż może mieć długość nawet 14,5 metra. Ten typ wędki stosowany jest jednak przede wszystkim do połowu ryb w ramach zawodów w wędkarstwie spławikowym. Ryby drapieżne najczęściej łowi się najczęściej przy użyciu wędki spinningowej. Wówczas rzuca się sztuczną przynętę i ściąga ją do siebie. Ten rodzaj wędki już nie jest tak długi – osiągają od 1,8 metra do 3,6 metra w przypadku spiningów trociowo-łososiowych . Ze względu na ciężar wyrzutowy wśród wędek spinningowych można wyróżnić jeszcze wędki:

  • ultra lekkie do ok 10g ciężaru rzutowego
  • lekkie – ok 10 g do 25 g ciężaru rzutowego
  • średnie – ok 25 g do 45 g ciężaru rzutowego
  • ciężkie – powyżej 45 g ciężaru rzutowego

W sklepach wędkarskich natkniemy się również na wędki gruntowe. Te kije najczęściej używa się z kołowrotkiem, nie mają zaś spławika. Zakończone są haczykiem, obciążeniem lub koszyczkiem z odpowiednią zanętą. Najpopularniejsze są tutaj karpiówki, feedery i pickery. Sposób wskazywania brań powoduje, że konieczne jest w tym przypadku użycie podpórki. Obecnie na rynku dostępne są elektroniczne sygnalizatory brań informujące łowiącego o braniu ryby przy użyciu dźwięku i światła. Znajdziemy je w szerokiej ofercie sklepu Sezon w Olsztynie. 

Opracowanie:
Olsztyn, Dworcowa 7
tel. 89 539 95 78
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz