Materiał Partnera

Wczasy zdrowotne nie tylko dla emerytów

Wczasy zdrowotne nie tylko dla emerytów

Dbanie o dobry stan zdrowia i sprawność ruchową stało się modne już wiele lat temu. Efektem jest coraz popularniejsze korzystanie z sanatoriów i wczasów zdrowotnych oferowanych prywatnie przez różne ośrodki ulokowane w ciekawych miejscach i oferujące luksusowe warunki.

Wczasy zdrowotne dla zdrowych i chorych

Termin „wczasy zdrowotne” większości z nas kojarzy się z pobytem w ośrodku, w którym leczy się różne schorzenia i przywraca naturalny stan organizmu. W rzeczywistości pojęcie to jest o wiele szersze, bowiem obejmuje zdrowie w sensie jego dobrej kondycji, a nie tylko eliminowania chorób. Z oferty wczasów zdrowotnych może skorzystać osoba z problemami układu ruchu, a także otyła, która dzięki aktywnemu wypoczynkowi i odpowiedniej diecie pozbędzie się kilku kilogramów. Z drugiej strony na tego rodzaju wczasy mogą też wybrać się osoby zupełnie zdrowe, które po miesiącach siedzenia na biurowym krześle pragną rozruszać organizm, dotlenić go i wzbogacić w nowe siły witalne. Wybierając się do dobrze przygotowanego ośrodka, jak ten U Zbója w miejscowości Gołubie, niedaleko polskiego wybrzeża, można liczyć na wiele form aktywności do wyboru, a także na starannie opracowany program żywieniowy.

Skoro zdrowotne, to ze wsparciem medycznym

Wczasy zdrowotne mają służyć poprawie zdrowia, dlatego konieczne jest podparcie się fachową poradą, jakiej zazwyczaj w takim ośrodku udziela rezydujący lekarz. Wiele placówek organizuje spotkanie z lekarzem już na wstępie turnusu, aby pomóc wybrać najlepsze i najskuteczniejsze formy aktywności, które nie zaszkodzą, a pomogą rozwiązać problemy zdrowotne. Podobnie jak w sanatorium ustala się plan zajęć, z tym że zabiegi medyczne na takich wczasach są raczej rzadkością. Odnowa i przywracanie zdrowia odbywa się poprzez ruch i odpowiednią dietę oraz różne zajęcia kulturalne. Jedną z opcji podczas pobytu na wczasach zdrowotnych jest możliwość skorzystania z indywidualnych, dodatkowo płatnych badań laboratoryjnych. Wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego krwi, EKG i inne tego typu podstawowe testy. Każdy z ośrodków, zależnie od możliwości współpracy z profesjonalnymi placówkami medycznymi, ustala swój własny zestaw usług.

Wczasy aktywne i z atrakcjami

Skoro wypoczynek, jaki wybieramy w specjalistycznym ośrodku, nazywany jest wczasami, to jego założeniem ma być nie tylko podratowanie zdrowia, ale też odpoczynek. Połączenie obu tych celów najlepiej sprawdza się w różnych formach aktywności. Ośrodki wczasowo-zdrowotne udostępniają zarówno boiska, korty tenisowe, sale do ćwiczeń i baseny, jak i same organizują specjalne zajęcia pod okiem terapeutów. Zorganizowane zajęcia mogą mieć charakter ogólny, albo być dedykowane konkretnym schorzeniom i problemom. Do takich zalicza się na przykład gimnastyka kręgosłupa. Istotne jest również udostępnianie sprzętu, który pomaga w realizacji różnych form aktywności, jak spacery z kijkami nordic walking czy gra w piłkę. Nie można też zapomnieć o typowo wczasowych atrakcjach, do których zaliczane są wycieczki krajoznawcze, wieczorki taneczne, ogniska i inne rozrywki, uzależnione od możliwości samego ośrodka i najbliższej okolicy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz