Wczasy nad „węgierskim morzem”. Czy warto jechać nad Balaton?

Wczasy nad „węgierskim morzem”. Czy warto jechać nad Balaton?

Jezioro Balaton, położone na Nizinie Panońskiej i oddalone jedynie 80 km od stolicy Węgier – Budapesztu – co roku przeżywa oblężenie turystów. Jezioro nazywane również „węgierskim morzem” zachwyca turkusową wodą, rozsianymi po okolicy winnicami, polami lawendy i uroczymi małymi miasteczkami. Planujesz wczasy nad Balatonem? Przeczytaj, jak tutaj dojechać, gdzie najlepiej się zatrzymać i jakich atrakcji nie przegapić.

Balaton – morze w sercu Węgier

Balaton to największe jezioro Europy Środkowej, oddalone od stolicy Węgier – Budapesztu – o zaledwie godzinę drogi samochodem. Długość jego brzegów wynosi ponad 200 kilometrów, a średnia głębokość to trochę ponad 3 metry. To sprawia, że latem woda w tym miejscu szybko się nagrzewa, a sezon turystyczny trwa od czerwca do końca sierpnia.

Balaton szczyt swojej popularności odnotował w latach powojennych, kiedy mieszkańcy krajów „demokracji ludowej” tłumnie zjeżdżali nad jego wybrzeże. Obecnie tereny wokół jeziora zaczynają się odradzać, a tutejsze winnice, fioletowe pola lawendy i urocze, małe miasteczka rozsiane wokół jeziora przyciągają coraz więcej turystów.

Balaton zachwyca nie tylko czystą wodą, która tutaj wydaje się bardziej błękitna niż w większości innych jezior, ale również pięknymi krajobrazami i wspaniałą pogodą. Czas wolny możemy tutaj spędzić na żeglowaniu, pływaniu czy opalaniu się na jednej z plaż, a wieczorami zdecydować się na wycieczkę rowerową lub odpoczynek przy butelce pysznego węgierskiego wina.

Noclegi nad Balatonem

Wybierając się na wakacje nad Balatonem, warto zarezerwować nocleg w jednym z tutejszych kurortów. Na północnym brzegu jeziora najpopularniejszą miejscowością jest, słynąca z wód mineralnych, Balatonfüred. Znajdziemy tutaj biegnącą wzdłuż jeziora promenadę, deptak z licznymi kawiarniami i sklepikami a także hotele przycupnięte nad samym brzegiem. Jedną z atrakcji miasteczka jest Jaskinia Lóczy, w której można podziwiać niesamowite formacje skalne.

Północna część wybrzeża to również idealne miejsce, jeśli chcemy zobaczyć coś więcej, niż plaże i poznać kulturę kraju. Znajduje się tutaj m.in. półwysep Tihany – jedno z najpiękniejszych miejsc nad Balatonem.

Południowy brzeg Balatonu to przede wszystkim Siofok – turystyczne miasteczko walczące z Balatonfüred o tytuł letniej stolicy Węgier. Miejscowość może się pochwalić liczącą 17 kilometrów długości plażą z licznymi barami, boiskami do gry w siatkówkę plażową i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jeśli nastawiamy się bardziej na plażowanie i dobrą zabawę w licznych klubach, niż zwiedzanie – to idealna baza noclegowa. W tym miejscu z pewnością nie będziemy narzekać na nudę.

Dla szukających ciszy i spokoju idealnym miejscem będzie z kolei miasteczko Szántód, które leży najbliżej północnego brzegu. Rezerwując wycieczkę przez biuro podróży, warto dowiedzieć się, w której miejscowości będzie zapewniony nocleg.

Atrakcje nad Balatonem - winnice, lawenda i nie tylko

Będąc nad Balatonem, całymi dniami możemy żeglować i pływać w czystej, turkusowej wodzie. A jeśli znudzą nam się słoneczne i wodne kąpiele, z pewnością nie będziemy narzekać na nudę. Na miłośników jazdy na rowerze czeka ścieżka rowerowa Balaton Korut o długości 180 kilometrów. Rowery, podobnie jak kajaki czy deski surfingowe, możemy wypożyczyć w jednej z wypożyczalni nad brzegiem jeziora.

Wieczorem warto wybrać się do jednej z winnic. Najpopularniejsze znajdują się w miejscowości Badascony, słynącej z produkcji wina Olaszrizling. Wina możemy się napić również w Csopak lub kupić butelkę w jednym ze sklepików i skosztować trunku na balkonie, w jednym z położonych nad jeziorem domków i pensjonatów turystycznych.

Jednym z najpiękniejszych miejsc nad Balatonem jest półwysep Tihany, w całości objęty ścisłą ochroną poprzez stworzenie w tym miejscu rezerwatu przyrody. Jeśli planujemy wakacje w czerwcu, warto przyjechać tutaj i zobaczyć piękne fioletowe pola lawendy. Sama wioska Tihany słynie ze wspaniałego XI-wiecznego opactwa benedyktyńskiego i pięknych widoków na całe jezioro.

Jeśli jesteś ciekawy, jakie atrakcje nad Balatonem możemy ci polecić, zajrzyj do naszego drugiego artykułu.

Winnice nad Balatonem

Jak dojechać nad Balaton?

Z południowej części Polski nad Balaton dojedziemy samochodem w kilka godzin. Jeśli mieszkamy w środkowej lub północnej części kraju, lepiej wybrać podróż samolotem. Ceny biletów lotniczych do Budapesztu zaczynają się już od 200 złotych. Na Węgry polecimy z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Inną opcją na dojazd nad Balaton jest podróż autokarem lub pociągiem – wybierając ten środek transportu musimy się jednak liczyć z dłuższym czasem podróży i nieco mniejszą wygodą, niż w przypadku innych opcji.

Na miejscu możemy poruszać się pociągiem lub jednym z promów. Jezioro Balaton oplatają dwie linie kolejowe, które docierają do wszystkich większych miejscowości położonych nad jeziorem. Promy kursują kilka razy dziennie, jednak na połączenia między mniej znanymi kurortami możemy liczyć wyłącznie w weekendy. Podróż promem nie należy również do tanich. Nad Balatonem dobrze rozwinięte są również ścieżki rowerowe – jeśli planujemy krótszą podróż, warto skorzystać z tej opcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz