Materiał Partnera

Wciągnik a wciągarka

Wciągnik a wciągarka

Wciągniki i wciągarki, choć ich nazwy brzmią podobnie, to urządzenia, które mają różne zasady działania. Oba urządzenia zalicza się jednak do grupy urządzeń dźwignicowych, czyli takich, które służą do przenoszenia ciężki materiałów oraz elementów konstrukcyjnych na terenie budowy. Czym się od siebie różnią, a także jak działają, dowiesz się, czytając artykuł.

Różnice pomiędzy wciągnikiem a wciągarką

Wciągniki to urządzenia dźwignicowe, dzięki którym można podnosić materiały oraz elementy konstrukcyjnie w górę lub w dół, po łańcuchu albo po linie. Ruch wykonywany jest na zasadzie pionowej, a transportowane materiały zawiesza się na przymocowanym do części ruchomej elemencie chwytnym - zwykle jest to po prostu hak. Wciągniki można podzielić na wiele rodzajów, a każdy z nich sprawdza się lepiej w określonych warunkach.

Z kolei wciągarki wykonują zarówno ruchy poziome, jak i pionowe, z ich pomocą można też naciągać druty oraz liny. Tak jak w przypadku wciągników, tak i wśród wciągarek istnieje dość szeroki podział, dzięki czemu urządzenie to wydaje się uniwersalne, bo daje możliwość wyboru w zależności od aktualnych potrzeb na budowie.

Istotną różnicą pomiędzy tymi dwiema maszynami jest element nośny, czyli ten, który umożliwia przenoszenie oraz przesuwanie obiektów. W przypadku wciągnika takim elementem jest jego obudowa, w przypadku wciągarki to element zewnętrzny, na przykład dodatkowa rama.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Kiedy mamy już pewność, że wciągarka i wciągnik to dwa różne urządzenia, a także wiemy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi, nie musimy się obawiać wpadki podczas kupowania urządzenia potrzebnego na placu budowy. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy się zastanowić, jakie ładunki chcemy przenosić przy pomocy maszyny - jaka będzie ich waga, rodzaj, kształt. To bardzo ważne, ponieważ, jak już wyżej wspomniano, na rynku istnieje bardzo dużo rodzajów urządzeń dźwignicowych, a każde z nich przydaje się do przenoszenia różnego typu materiałów czy też elementów. Niektóre lepiej radzą sobie z wciąganiem wielkogabarytowych elementów, inne z kolei spełnią swoją funkcję przy średnim ciężarze, jednocześnie nie wykorzystując zbyt dużych zasobów energii.

Jeżeli nie potrafisz samodzielnie określić parametrów, jakie muszą cechować maszynę, której potrzebujesz, nie martw się. Firmy takie jak SUW-TOR oferują kompleksową obsługę klientów, w której zakres wchodzi nie tylko doradztwo i sprzedaż, ale również montaż, konserwacja, serwis, modernizacje i remonty różnych urządzeń służących do transportu bliskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz