Artykuł sponsorowany

Ważne instalacje w obiektach użytkowych

Ważne instalacje w obiektach użytkowych

Każdy budynek, który ma spełniać funkcję przystępnego i nowoczesnego obiektu wykorzystywanego przez ludzi, powinien posiadać niezbędne przyłącza. W tym celu konieczne jest zaprojektowanie i montaż poszczególnych instalacji. Trudno wyobrazić sobie nowoczesną konstrukcję bez bezpośrednio dostępu do gazu czy wody, ale istotne jest też ciepło – jak je dostarczyć i komu należy zlecić wykonanie instalacji?

Wszechstronny gaz

Gaz ziemny jest jednym z najbardziej popularnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie paliw niezbędnych do zasilania poszczególnych urządzeń znajdujących się w obiekcie użytkowym. Zaliczają się do nich m.in. kotły gazowe, ale też kuchenki czy podgrzewacze. Wszechstronne zastosowanie gazu jako paliwa i jego właściwości sprawiają, że doprowadzająca go instalacja musi być wykonana solidnie i szczelnie. Dzieli się ją na zewnętrzną i wewnętrzną – pierwsza prowadzona jest na posesji od głównego zaworu do elewacji, druga zaś znajduje się już w samym obiekcie. Wykonanie instalacji gazowej powinno być zlecone fachowcowi – jednym z nich jest Sitkowski Jerzy, który posiada niezbędne kwalifikacje i doświadczenie w zakresie realizowania tego typu zleceń. Specyficzny układ przewodów składający się głównie z rur stalowych gwintowanych lub miedzianych oraz niezbędnego wyposażenia w postaci urządzeń pomiarowych czy zaprasowanych kształtek. Prawidłowy montaż instalacji gazowej oraz jej koncepcja dla danego budynku są niezwykle istotne – dokumentacja powykonawcza określa dokładnie, czy została ona wykonana w sposób odpowiedni, dzięki czemu możliwe jest podpisanie umowy z dostawcą paliwa.

Niezbędna woda i ciepło

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalny budynek nie tylko bez gazu, ale i bez wody. W celu jej doprowadzenia konieczna jest instalacja wodno-kanalizacyjna, której montażem również powinni zająć się specjaliści. W przeciwieństwie do układu doprowadzającego gaz do obiektu, w tym wypadku stosuje się najczęściej rury z tworzywa sztucznego. Woda dostarczana jest bezpośrednio z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia, np. w postaci studni. Doprowadzenie wody jest jednak równie ważne co odprowadzenie jej nadmiaru. Ciecz w postaci skroplin występuje w przypadku kotłów centralnego ogrzewania i musi być właściwie skierowana do kanalizacji. Również i ten element jest bardzo ważny w sprawnym funkcjonowaniu całego budynku. Kocioł odpowiedzialny jest za zaspokojenie zapotrzebowania na ciepło dla danego obiektu, dlatego instalacja powinna być przemyślana – kotłownia nie może być zbyt mała, sterownik musi zostać wyregulowany przez specjalistę, a sam kocioł musi mieć dobrany odpowiedni komin. Warto więc zadbać o instalację gazową, wodno-kanalizacyjną, ale też kocioł centralnego ogrzewania. Ich montażem powinni zająć się fachowcy, co pozwoli w pełni cieszyć się funkcjonalnym budynkiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz