Materiał Partnera

Ważna rola zabawek w życiu dziecka

Ważna rola zabawek w życiu dziecka

Rolą zabawki jest bawić, jak sama nazwa wskazuje. Jednak dzieci nie tylko bawią się zabawkami, ale też z ich pomocą uczą się różnych rzeczy. Nie każda zabawka sprzyja nauce, ale wiele jest zabawek, które rodzice mogą wybrać dla swojego dziecka po to, by rozwijać jego umiejętności, wyobraźnię, talenty i ciekawość otaczającego świata. Rodzice bardzo chętnie kupują takie właśnie zabawki edukacyjne, aby ułatwić swoim maluchom wszechstronny rozwój.

Nauka poprzez zabawę jest lepsza od zwykłej nauki

Nauka poprzez zabawę, nauka z wykorzystaniem zabawek edukacyjnych to nie to samo, co nauka szkolna i nie należy tych dwóch pojęć mylić. Dziecko może się samodzielnie uczyć tych pozaszkolnych umiejętności jako niemowlak, czy przedszkolak, ale także potem, kiedy już w szkole uczyć się musi, może kontynuować naukę poprzez zabawę nawet o tym nie wiedząc. Zabawki edukacyjne służą wielu celom, nie tylko zdobywaniu wiedzy. Pobudzają wyobraźnię, inspirują, aktywizują, zmuszają do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Dzięki nim maluch rozwija myślenie logiczne i dostrzega związki przyczynowo-skutkowe, co jest umiejętnością nieocenioną na resztę jego życia. Aby jednak taka nauka była skuteczna, czy w ogóle możliwa, zabawki muszą być przystosowane do możliwości dziecka i jego percepcji, wynikających z wieku, no i muszą przede wszystkim być zabawkami, czyli czymś, co daje rozrywkę. Takie właśnie są zabawki z Kącika Zabawek. Nie można przy tym zapominać, że wprawdzie do samodzielnej nauki dziecko nie potrzebuje nauczyciela, to jednak towarzystwo rodzica w trakcie poznawania świata jest nie do przecenienia.

Dlaczego rola rodziców w zabawie jest tak ważna?

Jedną z najbardziej popularnych form nauki przez zabawę są gry planszowe, puzzle i układanki oraz klocki. Są to przy tym zabawki, które mogą zaangażować rodziców oraz młodsze i starsze rodzeństwo równocześnie, dając maluchom tak potrzebnych przewodników. Układanki są zwykle dostosowane do różnych grup wiekowych, po prostu te dla młodszych dzieci składają się z mniejszej ilości elementów, które są zarazem większe, łatwiejsze do uchwycenia i o bardziej prostych kształtach. Dziecko układając obrazki ze znanych i lubianych bajek ma satysfakcję i radość, kiedy zobaczy znane sobie postaci i sytuacje. Puzzle dla starszych dzieci są już bardziej skomplikowane, a obrazki mogą przedstawiać jakąś sferę zainteresowań dziecka – zwierzęta, kosmos, samochody, czy wyprawy przez piękne krajobrazy. Inne chętnie kupowane zabawki to na przykład gry planszowe, karciane lub zręcznościowe. Dzięki nim dzieci poznają cyferki, ale też uczą się cennych umiejętności społecznych, jak na przykład czekania na swoją kolej, cierpliwości a nawet tego, że czasem się wygrywa a czasem przegrywa i trzeba to także znosić z podniesionym czołem.

Różnorodne zabawki edukacyjne pomagają maluchom w rozwijaniu spostrzegawczości czy zdolności koncentracji. Uczą dostrzegania podobieństw i różnic oraz strategicznego myślenia. Rodzice, poprzez swój udział w zabawie dziecka stanowią wsparcie, powinni jednak pozwolić dzieciom działać samodzielnie, przez co wzmacniają ich odwagę i poczucie własnej wartości.

Opracowanie:
Kiełpiny 91 lok. 5
tel. 609 803 163
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz