Materiał Partnera

Ważna rola tachografów

Ważna rola tachografów

Tachografy kontrolują w pojeździe wiele różnych funkcji. Odpowiedzialne są za monitorowanie jazdy, postoju, odległości, prędkości oraz dyspozycyjności kierowcy. Są również wymagane przez obowiązujące prawo. Każdy, kto posiada firmę w branży transportowej czy przewozu osób musi wyposażyć każdy pojazd w tachograf. Zaniechanie tej czynności grozi surowymi restrykcjami nakładanymi przez państwo.

Tachografy cyfrowe i analogowe

Historycznie rzecz ujmując pierwszymi urządzeniami do zapisu parametrów związanych z pracą kierowcy były tachografy analogowe. Tachograf taki zapisów dokonuje na specjalnej, okrągłej wykresówce. Wykresówka posiada awers, na którym tachograf automatycznie dokonuje zapisu oraz rewers, który przeznaczony jest do wypełnienia informacji bezpośrednio przez kierowcę. Jeżeli kierowców jest dwóch, każdy z nich posiada osobną tarczkę. W starszych typach tachografów analogowych spotykany był zapis schodkowy, w nowych odmianach zaś mowa o zapisie przy pomocy grubości linii. Niemniej jednak, ze względu na dynamiczny rozwój technologii, tachografy analogowe wychodzą z użycia.

Zakupu tachografów można dokonać w autoryzowanych serwisach, na których tle swoim doświadczeniem wybija się firma Auto-Tacho. W nowych samochodach, od 2006 r. wprowadzono wręcz nakaz użycia tachografów cyfrowych. Te od swoich analogowych poprzedników różnią się przede wszystkim posiadaniem pamięci wewnętrznej oraz spersonalizowanej karty kierowcy nazywanej również kartą chipową. Tachografy cyfrowe posiadają również wbudowaną drukarkę, która umożliwia natychmiastowy wydruk parametrów w razie kontroli.

Profesjonalny serwis tachografów

Tachografy jak wszystkie urządzenia również potrzebują serwisowania. Najlepiej dokonywać ich w autoryzowanych serwisach. W miejscach takich można liczyć przede wszystkim na kompleksową obsługę. Autoryzowane serwisy są stanie zaproponować oprogramowanie do tachografów cyfrowych, pobieranie danych z pamięci masowej tachografu, pobieranie danych z kart kierowców, czy system zdalnego pobierania danych z tachografów cyfrowych DLD oraz pozycjonowania pojazdów.

Warto również podkreślić, że autoryzowane serwisy, zajmujące się serwisem tachografów nie zawężają zakresu swoich usług do wąskiej specjalizacji. W miejscach takich można dokonać również serwisu klimatyzacji lub systemu ogrzewania postojowego. Te największe i najbardziej renomowane serwisy wyposażone są również w stacje diagnostyczne, na których można poddać pojazd poszczególnym testom sprawności. W razie problemów
z radiem CB również można zgłosić się o pomoc do fachowców.

W dziedzinie tachografów warto postawić doświadczone firmy, posiadające na swoim wyposażeniu najlepszy sprzęt oraz na zatrudnianych tam wykwalifikowanych fachowców.

Opracowanie:
Wiskitki, Błońska 7
tel. 46 854 14 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz