Artykuł sponsorowany

Warunki w nowoczesnym domu seniora

Warunki w nowoczesnym domu seniora

Wybierając dom seniora staramy się znaleźć placówkę, która zapewni najlepsze warunki dla bliskiej osoby. Nie zawsze jednak wiemy czego powinniśmy oczekiwać od domu spokojnej starości. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy przykładowe warunki i organizację domu seniora świadczące o wysokim standardzie placówki. Być może to pomoże Wam w wyborze najlepszej propozycji dla Waszych bliskich.

Struktura obiektu

Pierwszym elementem, jaki rzuca nam się w oczy jest oczywiście sam budynek. W tym przypadku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na przystosowanie obiektu do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Faktem jest, że wiele osób w podeszłym wieku musi poruszać się na wózku. Dlatego zarówno otoczenie budynku, korytarze jak i same pokoje powinny być przystosowane do użytkowania przez niepełnosprawnych mieszkańców. Nowoczesny dom seniora posiada zazwyczaj szereg dodatkowych pomieszczeń jak:

  • pralnia,
  • jadalnia,
  • sala do prowadzenia terapii zajęciowej,
  • sala do prowadzenia rehabilitacji,
  • kuchnia,
  • kaplica, w której mogą być odprawiane nabożeństwa.

Istotne jest także otoczenie budynku, które powinno dawać możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Wiele domów seniora organizuje również wspólne wyjścia do Kościoła. Dobrze zatem jeśli znajduje się on niedaleko domu spokojnej starości.


Wykwalifikowana kadra

Wykwalifikowana kadra, która oprócz profesjonalizmu wykazuje wysoki stopień empatii, to podstawa prawidłowego funkcjonowania domu seniora. Nie chodzi tu tylko o prawidłowe zarządzanie obiektem, ale także codzienny kontakt z podopiecznymi. Opiekunowie, lekarze i rehabilitanci muszą mieć odpowiednie przeszkolenie oraz cechy charakteru, dzięki którym łatwiej im będzie nawiązać nić porozumienia z podopiecznymi.

Organizacja czasu

Bardzo ważną rolą domu spokojnej starości jest oczywiście organizacja czasu wolnego jego mieszkańców. Organizacja wycieczek, programów kulturalno-oświatowych, a także dostęp do biblioteki, świetlicy, sali telewizyjnej czy chociażby kącika z codzienną prasą ma ogromne znaczenie. Oprócz zajęć rehabilitacyjnych podopieczni domu seniora chcą przecież żyć normalnie i mieć dostęp do wygód, które dla każdego z nas są czymś zwyczajnym.

Standard pokoi

Pokój staje się dla podopiecznego domu seniora miejscem, wokół którego toczy się jego życie. Szczególnie dla osób w starszym wieku ważne jest, aby był on miejscem w pełni komfortowym, odpowiednio wyposażonym i dostosowanym do potrzeb pensjonariuszy. Miejsca takie jak Dom Seniora „A w sercu maj” zapewniają optymalne warunki zarówno osobom samotnym jak i parom.

Dobrze jeśli ośrodek dysponuje również dodatkowymi pokojami, które może wynająć rodzina odwiedzająca bliską osobę.

Nowoczesny dom seniora ma w zasadzie jedno zadanie. Sprawić, aby jego podopieczni czuli się tak jak we własnym domu. Ważne też, aby mogli być aktywni i korzystać ze wszystkich udogodnień oraz atrakcji, jakie zapewnia im dom spokojnej starości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz