Artykuł sponsorowany

Wartości odżywcze pieczarek

Wartości odżywcze pieczarek

Pieczarki są najpopularniejszym rodzajem grzybów na świecie. Wykorzystuje się je w bardzo dużej ilości potraw, w kuchniach całego świata. I bardzo słusznie. Pieczarki to bowiem nie tylko bardzo smaczny dodatek, ale również bardzo dobre źródło witamin z grupy B oraz związków bioaktywnych. Z tego względu włączenie ich do swojej diety jest dobrym posunięciem. Jakie dokładnie wartości odżywcze posiadają pieczarki, dowiesz się z naszego artykułu.

Ogólne informacje na temat pieczarek

Pieczarki to najpopularniejszy rodzaj grzybów uprawnych na świecie i choć dzięki temu dziś są one bardzo łatwo dostępne, to jeszcze kilkaset lat temu uchodziły w Europie za prawdziwy rarytas i były spożywane jedynie przez najwyżej położone grupy społeczne. Najpopularniejszym rodzajem pieczarek jest dobrze wszystkim znana pieczarka biała, która dzięki temu że nie ma za bardzo dominującego smaku jest bardzo chętnie dodawana do różnego rodzaju potraw mięsnych i warzywnych. Bardziej intensywne w smaku są pieczarki brązowe oraz pieczarki portabella. Jeszcze kilka lat temu w polskich sklepach było je ciężko dostać, jednak dziś również są łatwo dostępne. Cechują się dużo silniejszym aromatem oraz ciemniejszą barwą.

Jakie składniki odżywcze znajdują się w pieczarkach?

Pieczarki, oprócz bardzo dobrego smaku, powinny być spożywane także ze względu na znajdujące się w nich wartości odżywcze. Przez wiele dziesięcioleci wokół pieczarek narosło bardzo dużo mitów, według których powinno się ich raczej unikać w diecie ponieważ są ciężkostrawne i mają raczej znikomą wartość odżywczą. Dziś jednak już wiemy, że nie jest to prawdą.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z polsko-francuskiej spółki Lomania, która już od 25 lat działa w branży skupu i przetwórstwa pieczarek: Pieczarki to przede wszystkim bardzo dobre źródło witamin z grupy B. Co ciekawe ma ich więcej niż warzywa. W pieczarkach znajduje się m.in. ryboflawina (wit. B2), niacyny (wit. B3), kwas pantotenowy (wit. B5) oraz nieduże ilości kwasu foliowego (B9) i kobalaminy (B12). W pieczarkach znajduje się także witamina C i witamina D.

 Oprócz dużej ilości witamin pieczarki dostarczają także organizmowi lektyny, czyli związki, które posiadają właściwości przeciwnowotworowe, a także dużo przeciwutleniaczy, takich jak kwas galusowy i kawowy, rutyna czy katechiny. Bardzo ważnym składnikiem pieczarek jest ponadto tyrozynasa, czyli rodzaj białka, który chroni DNA człowieka przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz hamujący rozwój komórek nowotworów piersi ergosterol, polisacharydy i sprzężony kwas linolowy CLA.

Jak więc widać, warto jeść pieczarki, nie tylko ze względu na bogate właściwości smakowe, ale również z myślą o swoim zdrowiu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz