Walentynki. Wielkie święto zakochanych w liczbach

Walentynki. Wielkie święto zakochanych w liczbach

Obecnie walentynki kojarzą się z komercyjnym świętem zakochanych pełnym czerwonych serduszek i róż. Niemniej święto to ma swoje korzenie w kościele katolickim i wiąże się ściśle z imieniem św. Walentego. Jak obchodzimy dzień zakochanych w Polsce i czy przywiązujemy do niego wagę?

Strony www Strony www

Skąd są Walentynki?

Nazwa Walentynki wywodzi się z angielskiego Valentine's Day, a ta natomiast związana jest z osobą św. Walentego, wspominanego w kościele katolickim właśnie 14 dnia lutego. Był on prawdopodobnie lekarzem i duchownym żyjącym za czasów Cesarstwa Rzymskiego (ok. III w.). Złamawszy rozkaz cesarza, udzielał potajemnie ślubów legionistom, za co wtrącony został do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce jednego ze strażników. Związku nie udało się utrzymać w tajemnicy i z jego powodu Walenty został skazany na śmierć. Było to, jak się szacuje, 14 lutego 269 roku. Dzisiaj uważany jest za biskupa i męczennika w kościele katolickim, ale wspomina go również kościół anglikański i luterański. I to właśnie dzięki tym kościołom (zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych) św. Walenty uchodzi za bardzo popularnego patrona zakochanych. Jego rola została nieco umniejszona przez komercyjne przedsięwzięcia, które z dnia przeznaczonego na czczenie osoby Biskupa, zrobiły wyłącznie święto zakochanych.

Niemniej święto zakochanych ma swoje korzenie poza kościołami i chrześcijaństwem. Poszukiwania drugiej połówki były bardzo popularne i w Cesarstwie Rzymskim, gdzie istniała zabawa polegająca na losowaniu imienia ukochanej ze specjalnego naczynia. Ponadto symbole Walentynek – jak aniołek z łukiem i strzałami – to przecież mitologiczni bogowie Kupidyn i Eros. Podobnie data – 14 lutego – wiązała się np. ze świętem patronki kobiet i małżeństw, samej Junony.

W Polsce święto zakochanych przybyło wraz z kultem św. Walentego, ale jego popularność wzrosła dopiero niedawno, bo pod koniec XX wieku. Obecnie, jak wynika z badań, walentynki oceniane są jako bardzo ważne i odpowiednie święto głównie przez młodych Polaków. Jak podkreślał w rozmowie z Infowire Przemysław Kasza (specjalista ds. badań, analiz i raportowania) na postrzeganie tego dnia nie ma wpływu status związku – tak samo jest oceniane przez singli, ludzi którzy dopiero rozpoczynają relację, jak i tych, którzy trwają w niej od wielu, wielu lat. 48% respondentów będących w stałym związku planuje spędzić 14 lutego w sposób szczególny, np. pójść z ukochaną osobą do kina, teatru, restauracji czy też przygotować coś wyjątkowego w domu – podaje raport z badania przeprowadzonego na zlecenie Providenta.

Ile wydamy?

Jakie kwoty jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten jeden dzień w lutym, aby podkreślić ważność naszego związku lub skorzystać z okazji i okazać uczucie? Prawie połowa uczestników wspominanego badania oszacowała wydatki na kwotę ok. 100 złotych. Z czego więcej wydadzą mężczyźni (ok. 10%). Warto zwrócić uwagę, że 2% Polaków planuje wydać na walentynki aż ponad 500 zł. Co ciekawe, są to głównie osoby powyżej 40. roku życia niebędące w stałym związku – podkreślała w rozmowie z Infowire Karolina Łuczak. Podobne wnioski dostarczyło badanie respondentów przeprowadzone przez Ipsos na grupie wiekowej 20–55 lat. Ponad polowa pytanych oszacowała wydatki na ok. 100 zł,  32% od 100 do 300 zł, a 11% więcej niż 300 zł.

Jakie prezenty?

Z okazji Walentynek 2016 wiele firm przeprowadziło badania, aby poznać plany i tendencje panujące wśród Polaków, a związane właśnie z tym świętem. Biorąc pod uwagę, to, że Polacy nie przywiązują zbyt dużej wagi do 14 dnia lutego, plany świętujących przedstawiają się raczej tradycyjnie. Oprócz prezentów kupowanych w sklepach pojawiają się plany na wyjątkowo spędzony czas, a także własnoręcznie wykonane kartki-walentynki.

Wśród nabywanych na rynku prezentów, mających udowodnić danej osobie żywioną względem niej miłość są: perfumy, bony do sklepów lub ubrania. Niemniej część ankietowanych odpowiadała, że prezenty walentynkowe często nie są trafione, a ważne są jedynie dla 7% ankietowanych.

Wiele osób stawia na podkreślenie wyjątkowości tego dnia poprzez zaplanowanie niespodzianki i spędzenie czasu z ukochaną lub ukochanym w sposób wyjątkowy, uroczysty, niecodzienny. Aż 73% ankietowanych stwierdziło, że najważniejsze w walentynkowej randce jest wspólne świętowanie z partnerem, a 38% badanych zostaje obdarowanych wyjątkowo spędzonym czasem – podkreśla raport z badania Ipsos. Polacy zapraszają ukochane osoby do kina, na kolację, młodsi również na imprezy. W tym kontekście ankietowani podkreślają wagę nie miejsca i planów, a towarzystwa. Dla dwóch trzecich nieistotne jest miejsce świętowania – ważne, żeby robić to razem z ukochaną osobą – zaznaczają badacze.

Jednym ze sposobów okazywania uczuć w Dniu Zakochanych są również tradycyjne kartki wysyłane z tej okazji. Z badań Ipsos wynika, że 8% respondentów wykona własnoręcznie walentynkę, np. wycinając serce z papieru, a 3% wyśle znajomym kartkę dla żartu. Będą to z pewnością nie tylko pocztówki, czy listy, ale również e-kartki.

Planujesz Walentynki? Znajdź uroczą knajpkę, dobre kino lub odpowiedni prezent na pkt.pl.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży