Materiał Partnera

Wakacje w krainie zamków i smoków – Dolny Śląsk

Wakacje w krainie zamków i smoków – Dolny Śląsk

Planując wakacje, warto sporządzić szczegółową listę atrakcji i zabytków, które znajdują się w interesującej nas okolicy. Aby niczego nie pominąć, najlepiej wybrać najbardziej strategiczne miejsce na nocleg, z którego każdego dnia będzie można eksplorować inną część Dolnego Śląska. Co warto zobaczyć podczas podróży po tej historycznej, polskiej krainie?

Poczuj Ducha Gór!

Według starych, śląskich legend pieczę nad regionem stanowi Duch Gór, przez miejscowych zwany Liczyrzepą. Jego figurę można zobaczyć tuż przed Zamkiem Śląskich Legend, znajdującym się w Pławnej Górnej. Zamek będzie niesamowitą atrakcją zwłaszcza dla dzieci, gdyż wewnątrz znajdziemy interaktywną wystawę lalek, które opowiedzą tamtejsze legendy i baśnie. Duch Gór hula również w pobliżu Błędnych skał. Każdy, kto wybiera się na Dolny Śląsk, powinien zahaczyć o Park Narodowy Gór Stołowych. Błędne Skały mają swoich fanów na całym świecie, to właśnie tam nagrano kilka scen do filmu Opowieści z Narni.

Zapomniane atrakcje historyczne

Wybierając się do województwa dolnośląskiego, warto zahaczyć o dodatkowe , już nieco zapomniane atrakcje, które są darmowe, a znajdują się na liście polskich zabytków. Jednym z takich miejsc jest Dom Ogrodnika wybudowany w 1797 roku we wsi Bukowiec. Budynek został wyremontowany, jednak patrząc na jego stare, kamienne fundamenty można na własnej skórze odczuć niesamowity upływ czasu. Niedaleko Domu Ogrodnika znajduje się również Stodoła Artystyczna, w której każdego roku odbywa się masa ciekawych koncertów oraz innych eventów kulturowych. W tej samej miejscowości znajdziemy również stary, gotycki kościół, pałac z XVI wieku oraz Wieżę Widokową udostępnioną dla zwiedzających.  Jakieś 10-20 min. drogi od Bukowca warto zahaczyć o Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Można zobaczyć tam nie tylko ponad 30 zabytkowych budynków, ale również piękne krajobrazy przedstawiające naturę Dolnego Śląska

Poszukiwacze złota i kolorowych jezior!

Na Dolnym Śląsku, w okolicy Gór Kaczewskich znajduje się rejon, na którym obserwujemy efekty działania wulkanów sprzed lat. Okolica jest bogata w różnego rodzaju minerały i kruszce, takie jak agat, bazalt, a nawet złoto! Kolejną baśniową atrakcją są cztery stawy położone w miejscowości Wieściszowice: żółty, purpurowy, zielony i błękitny. Akweny powstały w pokopalnianych wyrobiskach, a ich zabarwienie pochodzi od różnorodnych związków chemicznych, które niegdyś wydobywano na tym terenie. W podobnym, magicznym klimacie jest również zupełnie nowa atrakcja „Podziemia Time Gates”. Podziemia znajdują się w Jeleniej Górze i pozwalają na udanie się w 300-letnią podróż w czasie po historii Dolnego Śląska.

Inne ciekawe miejsca na Dolny Śląsku:

  1. Sztolnie w Górach Sowich
  2. Zamek Chojnik
  3. Sztolnie w Kowarach
  4. Zamek Książ w Wałbrzychu
  5. Zamek Czocha
  6. Twierdza w Srebrnej Górze
  7. Twierdza Kłodzko
  8. Zoo i Afrykarium we Wrocławiu
  9. Zamek Grodziec
  10. Świątynia Wang w karpaczu

Luksus i minimalizm – noclegi na Dolnym Śląsku

Zwiedzając Dolny Śląsk, warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim noclegu. Na terenie województwa dolnośląskiego znajduje się aż 8 prestiżowych, pięciogwiazdkowych hoteli wraz ze SPA. Dla osób, które bardziej cenią sobie górski klimat, lepszym wyjściem będzie wynajęcie drewnianego domku, takiego jak na przykład te oferowane przez Bukolik. Mogą one pomieścić do 6 osób, są wyposażone w pokój dzienny, piec, aneks kuchenny, osobne sypialnie i łazienkę. Drewniane domki znajdują się w przyjemnej, wiejskiej okolicy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz