Wakacje na kempingu. Jak się do nich przygotować?

Wakacje na kempingu. Jak się do nich przygotować?

Kemping to coraz popularniejszy sposób na spędzenie urlopu. Obecnie sieć kempingów w Europie jest bardzo rozbudowana i z łatwością znajdziemy obiekt, który spełni nasze oczekiwania. Również w Polsce możemy znaleźć idealne miejsce na spokojny wypoczynek. Planujesz wakacje pod namiotem lub w kamperze? Sprawdź, jak się do nich przygotować, by przywieźć z urlopu wyłącznie dobre wspomnienia.

Jak zaplanować urlop na kempingu?

Planując urlop na kempingu, zastanów się, gdzie chcesz jechać. Marzy Ci się Lazurowe Wybrzeże, a może chcesz spędzić wakacje w cichym miejscu na Mazurach? Jeśli wiesz już, gdzie spędzisz swój wolny czas, sprawdź, co możesz robić w okolicy. Przejrzyj przewodniki i dowiedz się, gdzie znajdują się najważniejsze atrakcje, w której części miasta/regionu są najpiękniejsze plaże i gdzie można zjeść dobry obiad. Przygotuj plan swojego pobytu, uwzględniając w nim dni przeznaczone na zwiedzanie i wypoczynek, a następnie zastanów się, ile dni przeznaczyć na poszczególne aktywności. My polecamy co najmniej 10-dniowe wakacje.

Kemping nad morzem, a może luksusowy kemping w górach?

Jeśli już wiesz, jaki kierunek wybierasz, przychodzi czas na wybór kempingu. Jedziesz za granicę? Z pomocą przyjdzie ci mapa kempingowa Europy. Wybierasz się na urlop w kraju? Sprawdź strony internetowe, na których znajdziesz wszystkie kempingi w Polsce. 

Wybierając konkretne miejsce, weź pod uwagę jego odległość od atrakcji turystycznych, bliskość plaży i popularnych szlaków turystycznych oraz atrakcje, które ośrodek oferuje na miejscu. Obecnie niemal wszystkie kempingi za granicą oddają do dyspozycji gości place zabaw, boiska do gry w piłkę i baseny. Coraz większą popularnością cieszą się także glampingi. Luksusowe kempingi w Polsce znajdziesz m.in. w górach. 

Namiot, namiot willowy czy mobile home?

Na większości kempingów możesz spać w namiotach, namiotach willowych, kamperach i tzw. mobile home. Te ostatnie to najbardziej komfortowa opcja - wówczas do dyspozycji masz w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, toaletę, taras i co najmniej jeden pokój. Takie domki są też klimatyzowane i posiadają ogrzewanie.

Jeśli masz własną przyczepę kempingową lub namiot kempingowy, zdecyduj się na wynajęcie parceli. W zależności od kempingu i twoich oczekiwań możesz wybrać parcelę z dostępem do elektryczności, ciepłej wody, wody pitnej i antenowym gniazdem telewizyjnym.

W namiocie willowym będziesz mieć nieco więcej miejsca, własne łóżko i wyposażoną kuchnię. Na niektórych kempingach dostaniesz do dyspozycji również meble ogrodowe przed namiotem.

Co zabrać ze sobą na kemping?

Jeśli wybierasz się pod namiot, musisz ze sobą zabrać śpiwór, karimatę i oczywiście sam namiot. Oprócz tego na każdym kempingu przydadzą ci się podstawowe naczynia i sztućce, ostry scyzoryk, papier toaletowy, power bank, ręczniki papierowe, latarka oraz zapałki. 

Jeśli masz nieco więcej miejsca w samochodzie, możesz zabrać również kuchenkę i lodówkę turystyczną, przenośną toaletę i składany prysznic (jeśli planujesz nocleg w miejscu, w którym nie ma dostępu do toalety). Jeśli na kempingu nie będziesz mieć dostępu do elektryczności, zastanów się nad zabraniem agregatu prądotwórczego.

W twoim bagażu powinna się również pojawić apteczka, do której schowasz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, tabletki od gardła, maść na ukąszenia, spray od kleszczy i komarów oraz krem na poparzenia słoneczne.

Sprawdź, co jeszcze warto zabrać na kemping.

Ile kosztują wakacje na kempingu?

Finanse są istotną kwestią w przypadku każdych wakacji, nie tylko tych spędzanych na kempingu. Do urlopowego budżetu musisz zaliczyć przede wszystkim koszt dojazdu na kemping. Na stronie Polskiego Związku Motorowego sprawdzisz aktualne ceny benzyny, które pomogą ci zaplanować wydatki, które przeznaczysz na paliwo. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, musisz pamiętać o opłatach za autostrady, drogi ekspresowe i winiety.

Następną kwestią jest opłata za pobyt na kempingu. Kempingi w Polsce wymagają zazwyczaj opłaty około 25 zł za miejsce na kamper i od 10 do 27 zł za miejsce na rozłożenie namiotu. Do tego musisz doliczyć opłatę klimatyczną - około 1,50 - 4 zł za dzień. Ceny za kempingi w Europie są bardzo zróżnicowane - najlepiej sprawdzić je na stronie internetowej obiektu.

Do całkowitego budżetu dolicz również opłaty za bilety wstępu, wyżywienie czy miejsca parkingowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz