Wakacje last minute – czy warto planować wyjazd na ostatnią chwilę?

Wakacje last minute – czy warto planować wyjazd na ostatnią chwilę?

Wyjazd na wakacje to moment, na który czekamy cały rok. Często rezerwujemy wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, urlop planując nawet kilka miesięcy wcześniej. Czy to najlepszy sposób? Podpowiadamy, w jakim przypadku sprawdzą się wakacje last minute i jak skorzystać z najlepszych okazji przygotowanych przez biura podróży. Przeczytaj nasz poradnik i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!

Tani sposób na wyjazd?

Pojęcie last minute pojawiło się w latach 80. za sprawą działań linii lotniczych, które zaczęły sprzedawać bilety na kilka dni przed lotem po bardzo korzystnych cenach. W ten sposób przewoźnicy bronili się przed rezygnacjami z rezerwacji i tzw. pustym przebiegiem, który powodował duże straty. Sprzedając wolne miejsca, linie lotnicze generowały niższy zysk, ale nie traciły. Rozwiązanie było korzystne dla obu stron.

Z czasem taką strategię sprzedaży zaczęły stosować również biura podróży. Kiedy termin wycieczki jest coraz bliższej, jej cena maleje, aby wyprzedać wszystkie miejsca, które nie zostały wcześniej zarezerwowane. Dzięki temu organizatorzy wyjazdów minimalizują straty i zapewniają komplet wśród uczestników wycieczki.

W Polsce moda na wakacje last minute pojawiła się w latach 90. i trwa do dzisiaj. Wypoczynek tego typu może być bardzo opłacalny – wycieczki kupowane na kilka dni przed ich rozpoczęciem często są nawet 30-40% tańsze niż standardowe wyjazdy. Oferty tego typu nie są jednak dobrym rozwiązaniem dla wszystkich.

Last minute nie dla wszystkich

W ostatnich latach w naszej świadomości utarł się stereotyp, że wakacje last minute znacza tyle samo co „lepszy i tańszy”. Ten rodzaj wypoczynku nie nadaje się jednak dla każdego. Wykupienie wycieczki na ostatnią chwilę to rozwiązanie dla osób, którym nie są straszne godziny spędzone przed komputerem w oczekiwaniu na pojawienie się najlepszej okazji. Sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy jedziemy małą grupą osób i liczymy się z koniecznością wylotu z innego miasta czy ograniczonym wyborem hoteli, dlatego nie jest to dobre wyjście dla rodzin z dziećmi.

Wycieczka last minute to dobry pomysł dla tych, które wiedzą, kiedy dokładnie będą mieć urlop lub są na tyle dyspozycyjni, by wyjechać w dowolnym terminie. Jeśli chcesz skorzystać z tego typu oferty, musisz mieć również odłożoną całą kwotę na opłacenie wyjazdu i nie bać się podejmowania błyskawicznych decyzji. Powinieneś liczyć się także z tym, że w przypadku last minute możesz nie mieć możliwości pojechania na wakacje do wymarzonej miejscowości i w tym czasie, w którym sobie zaplanowałeś.

Wakacje last minute

Wybierając ten rodzaj wypoczynku, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przed zakupem wycieczki przede wszystkim dokładnie przeczytaj jej regulamin, zapytaj o standard hotelu, koszt dodatkowych wycieczek i posiłki.

Czasem zdarza się, że w tego typu ofercie nie ma pełnej informacji o tym, w jakim hotelu będziesz nocować lub do jakiej miejscowości jedziesz. Jest to niedopuszczalne – pamiętaj, że każde biuro podróży ma obowiązek zawrzeć takie informacje w umowie, również wtedy, gdy są to wczasy last minute.

Często biura podróży odmawiają klientom, którzy zdecydowali się na ofertę last minute, prawa do reklamacji. Taka decyzja nie ma żadnych podstaw prawnych – reklamacja przysługuje bowiem każdemu, kto wykupił wycieczkę.

Kiedy planować wakacje last minute?

Jeśli planujesz wyjazd w sezonie turystycznym, lepszym pomysłem będzie skorzystanie z oferty first minute i zarezerwowanie wakacji jeszcze w zimie. Na wycieczki last minute warto zdecydować się w maju, na początku czerwca, we wrześniu lub w październiku, czyli tuż przed lub po zakończeniu sezonu, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy, a w największych kurortach wciąż jest ładna pogoda. Wówczas szansa na znalezienie wycieczki na ostatni moment będzie dużo większa.

Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto ustalić sobie planowany budżet na wyjazd, przybliżony termin oraz cel wycieczki. Wówczas łatwiej będzie nam trafić na najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz