Artykuł sponsorowany

Wagi specjalistyczne – typy i zastosowania

Wagi specjalistyczne – typy i zastosowania

Wagi są przyrządami, z których każdy z nas korzysta na co dzień – jednak powinniśmy wiedzieć, że waga wadze nierówna. Urządzenia, z których korzystamy w naszym domu, są bardzo praktyczne, jednak niezbyt precyzyjne – dlatego nie sprawdzą się one w laboratorium, aptece czy zakładzie jubilerskim. Profesjonalne wagi muszą spełniać szereg określonych wymogów, by zapewniały odpowiednią precyzję pomiaru.

Wagi laboratoryjne – gdzie się je stosuje?

Cechą, która wyróżnia wagi laboratoryjne, jest przede wszystkim wysoka precyzja pomiaru, jaką one zapewniają. Takie wagi mają bardzo wiele różnych zastosowań – wykorzystuje się je w aptekach, zakładach jubilerskich, laboratoriach biologicznych i chemicznych oraz wszędzie tam, gdzie ważne jest odważanie z precyzją sięgającą nawet 0,01 mg. Takie specjalistyczne wagi oferuje przedsiębiorstwo Radwag – Śląsk. Takie wagi mają wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających pracę z tak niewielkimi obciążeniami. Nowoczesne wagi laboratoryjne wyposażone są w kontrolę wypoziomowania, pozwalają też na prowadzenie statystyk, zapisywanie receptur i odchyłek procentowych. Poza tym pozwalają też na liczenie ważonych sztuk lub gęstości ważonych substancji. Wszystko to znacznie ułatwia pracę w każdym laboratorium.

Wagi dla służby zdrowia

Specjalne urządzenia do pomiaru wagi stosowane są też przez służbę zdrowia. W placówkach medycznych zwykle stosuje się kilka różnych rodzajów wag. Najpopularniejsze są wagi osobowe, które stosowane są między innymi podczas wykonywania badań okresowych. Takie wagi dość często występują w wersji z wzrostomierzem – można je znaleźć na przykład w gabinetach szkolnych pielęgniarek. Innymi często wykorzystywanymi wagami medycznymi są wagi niemowlęce – pozwalają one wygodnie i bezpiecznie zważyć maluszka. Są bardzo precyzyjne – ważą z dokładnością nawet do 2 gramów. Bardzo praktyczne są także wagi krzesełkowe – przydają się zwłaszcza w przypadku konieczności zważenia pacjenta z dysfunkcjami ruchowymi. Krzesełko jest wyposażone w kółka, co pozwala przywieść bezpiecznie pacjenta do miejsca wykonania pomiaru. Te wagi pozwalają na duże obciążenie – nawet 250 kg – nie są już jednak tak dokładne – ważą z dokładnością do 0,1 kg. Dla osób bardzo chorych stworzono wagi łóżkowe. Składają się one z 4 modułów, które podkłada się pod łóżko przy pomocy specjalnego podnośnika. Maksymalne obciążenie tego typu wagi wynosi pół tony. Nowoczesne wagi dla służby zdrowia pozwalają na wykonywanie pomiarów nawet w bardzo trudnych okolicznościach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz