Materiał Partnera

Wagi sklepowe. Przegląd rozwiązań

Wagi sklepowe. Przegląd rozwiązań

Wymiana i sprzedaż towarów od tysięcy lat są stosowane przez ludzi do celu zaspokojenia własnych potrzeb oraz zapewnienia środków na inne dobra materialne czy usługi. Opłacalność transakcji wymagała ujednolicenia relacji pomiędzy ilością towarów a ceną. Obecnie jest to możliwe m.in. dzięki ważeniu. Wagi sklepowe stanowią podstawę wyposażenia każdej placówki handlowej i są dostępne w wielu wariantach.

Skąd się wzięła waga?

Waga jest urządzeniem czy też przyrządem, bez którego trudno sobie wyobrazić obecne życie. Jej odpowiedni model można znaleźć w większości kuchni i łazienek, a także w laboratoriach badawczych, magazynach, w transporcie i kolejnictwie, w aptekach i dziesiątkach innych miejsc. Wagi są też podstawą porcjowania i obliczania kosztów produktu podczas ich sprzedaży. Dlatego stanowią niezbędne wyposażenie każdego sklepu, punktu, hurtowni czy magazynu, w którym prowadzi się dystrybucję produktów. Ważeniu podlegają wszystkie te towary, które nie są pakowane w jednostkowe opakowania. W przypadku wybranych produktów zawartość tych ostatnich jest odważana podczas porcjowania w zakładzie. Ogromna popularność wag jest potwierdzeniem znaczenia wynalazku, który ma już kilka tysięcy lat. Co ciekawsze, od 6000 lat nie zmieniły się podstawowe zasady ważenia, które polegają na porównywaniu masy towaru z wzorcem. Do grupy najstarszych zaliczają się przyrządy podobne do tego, jakim posługuje się mitologiczna Temida. Wraz z rozwojem handlu i potrzebą usprawnienia procesu ważenia pojawiły się wagi szalkowe z odważnikami, a następnie wagi sprężynowe i elektroniczne.

Rodzaje wag sklepowych

Trudno sobie wyobrazić sprzedaż jakichkolwiek towarów bez możliwości ich ważenia. Dlatego w sklepach spożywczych i przemysłowych wykorzystuje się te urządzenia do odmierzania masy owoców i warzyw, produktów sypkich, gwoździ i nakrętek czy używanej odzieży. Cechą, która łączy wszystkie wagi sklepowe jest ich legalizacja. Ta wymagana przez prawo czynność pozwala sprawdzić urządzeniem pod katem jego zgodności z wzorcem. Dzięki temu klient zyskuje gwarancję, że kupiony przez niego towar wazy dokładnie tyle, ile powinien. Modele oferowane przez producentów takich jak P.P.U.H. Waga z Węgrzyc koło Krakowa charakteryzują się zróżnicowaną konstrukcją oraz zakresem funkcji, dzięki którym mogą być wykorzystywane w placówkach handlowych o konkretnym profilu. W praktyce handlowej stosuje się kilka typów wag.

  • Wagi kalkulacyjne – najpopularniejsze i najczęściej stosowane ze względu na ich umiejętność przeliczania masy na cenę. Są ułatwieniem dla sprzedawcy, gdyż przyspieszają proces obliczania wartości zakupu. Jednocześnie całkowicie eliminują pomyłki w przeliczaniu. Modele tego typu stosuje się zarówno w sprzedaży hurtowej, jak i detalicznej.
  • Wagi proste – typowe urządzenia do kontroli masy dowolnego produktu. Składają się z szalki i wyświetlacza lub tarczy ze wskazówką. Urządzenia tego tupu są wykorzystywane na bazarach i w handlu obwoźnym.
  • Wagi etykietujące – są odmianą wag kalkulacyjnych dodatkowo wyposażonych w drukarkę etykiet. Dzięki temu po zważeniu towaru sprzedawca czy klient na stoisku samoobsługowym otrzymuje samoprzylepną etykietkę z masą, ceną i kodem kreskowym.
  • Wagi precyzyjne – to modele wykorzystywane głównie w sklepach jubilerskich czy aptekach, w których jest niezbędne odważanie dokładnych i zarazem niewielkich ilości towaru.
  • Wagi liczące – są urządzeniami rzadziej stosowanymi, gdyż sprawdzają się tylko w niektórych branżach. Ich funkcja jest zdolność przeliczania masy na ilość sztuk w opakowaniu. Mogą to być nakrętki, śruby czy inne elementy, których jednostkowa masa jest znana i możliwa do zaprogramowania.
  • Wagi kontrolne – przeznaczone do sprawdzania przez klienta ilości wybranego towaru. Zazwyczaj są wyposażone jedynie w wyświetlacz.
  • Wagi pomostowe i platformowe – w zasadzie są zaliczane do grupy wag przemysłowych, ale mogą też być wykorzystywane w handlu hurtowym do ważenia całych palet produktów lub worków czy opakowań zbiorczych. Mają udźwig sięgający kilkuset kilogramów.

Wymienione wagi sklepowe dowodzą dużego zróżnicowania konstrukcji, możliwości ważenia oraz funkcji. Dzięki temu mogą być dobrane do każdego typu placówki oraz rodzaju i ilości sprzedawanych towarów – począwszy od małych sklepików osiedlowych, po hipermarkety czy hurtownie budowlane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz