Artykuł sponsorowany

Wagi pod kontrolą, czyli co warto wiedzieć o serwisie i legalizacji tych urządzeń?

Wagi pod kontrolą, czyli co warto wiedzieć o serwisie i legalizacji tych urządzeń?

Waga to przedmiot, bez którego bardzo ciężko wyobrazić sobie nasze życie. Codzienne zakupy, prace laboratoryjne, przygotowywanie leków i wiele innych czynności wymaga skorzystania z różnych rodzajów tych urządzeń. Dlatego tak ważny jest regularny serwis wag, który umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie zgodnie obowiązującymi przepisami i gwarantuje ich właściwą pracę.

Konserwacja wag podstawą sukcesu

W chwili obecnej najczęściej spotykane są wagi elektroniczne lub wagi mechaniczne. Bez względu na rodzaj urządzenia należy pamiętać, że podstawowym obowiązkiem użytkownika jest okresowa legalizacja wagi. Zgodnie z Ustawą z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz.U. 2001 nr 63 poz. 636) jest to zespół czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia odpowiednie wymagania. Pierwsza legalizacja, ważna 3 lata, wykonywana jest jeszcze przed wprowadzeniem danego egzemplarza urządzenia do obrotu lub użytkowania. Kolejne legalizacje muszą być wykonywane przed upływem 25 miesięcy, licząc od 1 dnia miesiąca, w którym dokonano poprzedniej legalizacji. Dzięki temu mamy gwarancję, że sprzedaż jest legalna, a samo urządzenie jest sprawne i działa właściwie. Warto jednak pamiętać, że również każde uszkodzenie cech zabezpieczających lub legalizacyjnych jest równoznaczne z utratą legalizacji. Bardzo ważne jest także systematyczne wzorcowanie wag. Polega ono na dokładnym określeniu różnicy, jaka występuje pomiędzy właściwym wzorcem a przyrządem pomiarowym, uwzględniając przy tym niepewność tego pomiaru.

Kontrole wag pod okiem fachowców

Wszelkie działania obejmujące konserwację i serwis wag mechanicznych i elektronicznych należy zlecić doświadczonym specjalistom Tylko w takim wypadku możemy liczyć na kompleksową usługę. Najczęściej podczas tych czynności waga jest odbierana, a na ten czas udostępniana jest waga zastępcza. W przypadku legalizacji firma przygotowuje urządzenie, to znaczy czyści, reguluje (kalibruje) i w razie konieczności naprawia, następnie załatwia wszelkie formalności z Urzędem Miar, a gotowa waga dostarczana jest z powrotem. Jedną z godnych polecenia firm, oferujący szeroki zakres usług, począwszy od konserwacji wag i odważników, przez montaż wag, a na ich hybrydyzacji (zastąpieniu odczytu mechanicznego elektronicznym) kończąc, jest Naprawa wag Chołdrych Andrzej z Podrzewia. Wykonują oni również serwis wag sklepowych oraz laboratoryjnych, a także przemysłowych i samochodowych zarówno mechanicznych, jak i elektronicznych. Dodatkowo oferują też szereg usług dotyczących okresowych i cyklicznych kontroli zgodności wag oraz legalizacji. Naprawa wag Chołdrych Andrzej to eksperci, których wiedza i zaangażowanie sprawiają, że wykonywane przez nich działania charakteryzują się rzetelnością, terminowością i profesjonalizmem.

Warto pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie opiera się na regularnych pracach serwisowych i kontrolach. Należy mieć też świadomość, że posługiwanie się wagą bez legalizacji może być podstawą do ponoszenia odpowiedzialności karnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz