Materiał Partnera

Wady, zalety oraz różnice pomiędzy granitem i marmurem

Wady, zalety oraz różnice pomiędzy granitem i marmurem
Granit i marmur to z całą pewnością najpopularniejsze materiały kamieniarskie, które wykorzystuje się między innymi do produkcji parapetów, blatów kuchennych i schodów. Obie skały mają swoich zwolenników i przeciwników, dlatego opinie na ich temat są mocno podzielone. Jakie są największe wady i zalety granitu oraz marmuru i czym dokładnie się między sobą różnią?

Skąd pochodzą oba minerały?

Podstawowa różnica w wyglądzie i innych indywidualnych cechach wynika przede wszystkim z pochodzenia obu skał. Granit jest kwaśną skałą głębinową o  budowie jawnokrystalicznej. W jej składzie można wyróżnić przede wszystkim kwarc, skalenie potasowe, plagioklaz oraz biotyt. Tekstura jest bezładna i tworzy lekko połyskującą w słońcu mozaikę. Barwa wynika z obecności dodatkowych pierwiastków. Granity zwykle mają odcienie szarości, jednak można znaleźć również różowe, zielonkawe lub intensywnie czerwone. W Polsce granit jest wydobywany głównie w Tatrach i Karkonoszach.  

Pochodzenie marmuru jest natomiast zupełnie inne. To skała metamorficzna, która powstaje z przekształcenia się wapieni lub dolomitów. W głównej mierze składa się z krystalicznego kalcytu. Może mieć różne odcienie – od jasnokremowego aż po bardzo ciemne, niemal czarne kolory. Marmury w Polsce są wydobywane w ogromnych ilościach na terenie Gór Świętokrzyskich. Ich nazwy handlowe pochodzą od miejsca pozyskiwania, na przykład „marmur kielecki” będzie zarezerwowaną nazwą dla materiału wydobywanego w okolicy Kielc. Marmurów nie wolno jednak mylić z wapieniem, gdyż to zupełnie inne skały.

Trwałość i podatność na obróbkę – kluczowa różnica!

Podstawową różnicą między tymi dwoma materiałami jest ich trwałość oraz możliwość swobodnej obróbki. Granit to materiał wyjątkowo twardy i wytrzymały. Powstaje w płaszczu ziemi, przez co cechy te nadaje mu wysoka temperatura. Z jednej strony stanowi to sporą zaletę, gdyż jest odporny na nawet najbardziej niesprzyjające warunki środowiska. Specjaliści z zakładu kamieniarskiego King-Stone podkreślają jednak, że jego obróbka nie należy do najłatwiejszych. Praca w granicie jest dość trudna i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia.

Marmur w przeciwieństwie do granitu jest zdecydowanie bardziej miękki. Dzięki temu można uzyskać nie tylko proste płyty, ale również rzeźbienia. Dawniej bloki marmurowe były wykorzystywane właśnie do tworzenia rzeźb przez starożytnych artystów. Jest on niezwykle cenny pod względem wizualnym i doskonale sprawdza się na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Ze względu na miękkość i nasiąkliwość nie jest on polecany do zewnętrznych powierzchni oraz w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Pod ich wpływem może zmieniać swoje właściwości i niszczeć.

Opracowanie:
Komorniki, Zakładowa 1
tel. 532 391 030
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz