Artykuł sponsorowany

Wady i zalety rozwodu bez orzekania o winie

Wady i zalety rozwodu bez orzekania o winie

Małżeństwo – dwoje ludzi, którzy pragną razem iść przez życie i wspólnie stawiać czoła pojawiającym się troskom. Niestety na przestrzeni ostatnich lat, wartość małżeństwa, a także rodziny uległa dużemu kryzysowi. Znacznie łatwiej nam rozstać się z partnerem, niż zaangażować się w naprawę związku. Z drugiej strony zaś, trwanie w małżeństwie, w którym żadna strona nie czuje się szczęśliwa, to zwyczajna strata czasu. Jeśli nie ma najmniejszych szans na poprawę relacji, warto rozważyć rozwód. Do tych najszybszych należy rozwód bez orzekania o winie. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Rozwód bez orzekania o winie a konieczność ustalenia winy przez sąd

W czasie postępowania rozwodowego, sąd z zasady rozstrzyga o tym, który z małżonków, ponosi winę za rozpad zalegalizowanego związku. Może on jednak odstąpić od tej konieczności na wspólny wniosek rozwodzącej się pary. Mimo to należy pamiętać o tym, że zgoda na rozwód bez orzekania o winie, nie jest równoznaczna, z tym że żaden z małżonków nie ponosi odpowiedzialności za rozpad pożycia małżeńskiego. Może się okazać, że wina leży po jednej ze stron lub po obu stronach, ale małżonkowie nie chcą tego roztrząsać. Tak czy inaczej, sąd zbada przyczyny rozwodu. Jest to konieczne do ustalenia, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, co stanowi przesłankę do orzeczenia rozwodu.

Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Krośnie Odrzańskim – by sąd zgodził się na rozwód, między małżonkami musi ustać więź fizyczna, emocjonalna i gospodarcza. Często zdarza się jednak tak, że para mieszka ze sobą także po orzeczeniu rozwodu. Można więc powiedzieć, że więź gospodarcza nadal jest zachowana, jednak ustanie pozostałych więzi, jest w tym przypadku decydujące.

Zalety rozwodu bez orzekania o winie

Rozwody bez orzekania o winie są zwykle szybkie i bezproblemowe. Postępowanie zamyka się na już na jednej lub dwóch sprawach. Małżonkowie mogą rozpocząć nowe życie jeszcze przed upływem 6 miesięcy od złożenia pozwu. Tymczasem sprawa o rozwód z orzeczeniem o winie może ciągnąć się całymi latami. Wsparcie doświadczonego adwokata jest w tym czasie nieocenione. Prawnik stanowi realne wsparcie psychiczne i prawne dla swojego klienta. Reprezentuje go przed sądem i stara się jak najlepiej zabezpieczyć jego interesy. Całe postępowanie wiąże się z ogromnym stresem, którego można uniknąć, decydując się na rozwód bez orzekania o winie. Takie rozwiązanie jest również tańsze i pozwala pozostać w przyjacielskich stosunkach z byłym partnerem.

Wady rozwodu bez orzekania o winie

Rodzaj rozwodu ma istotny wpływ na obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami. W przypadku, gdy winę za rozpad pożycia małżeńskiego ponosi tylko jedna osoba, druga może ubiegać się o zadośćuczynienie w formie pieniężnej. W wyniku rozwodu bez orzekania o winie strona może żądać alimentów od byłego małżonka tylko wtedy, gdy znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Warto wspomnieć też o tym, że o podobne świadczenie, byli małżonkowie mogą ubiegać się tylko do 5 lat od ogłoszenia wyroku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz