Artykuł sponsorowany

Wady i zalety druku offsetowego – czym różni się od druku cyfrowego?

Wady i zalety druku offsetowego – czym różni się od druku cyfrowego?

Druk offsetowy jest najbardziej opłacalną metodą druku, jeśli chcemy powielić materiał wielokrotnie - cena pojedynczego wydruku jest w tym przypadku znacznie niższa niż przy zastosowaniu innych metod. Druk offsetowy stosuje się więc do drukowania ulotek, plakatów czy katalogów w dużych nakładach. Poznaj wady i zalety tej techniki oraz różnice między drukiem offsetowym, a cyfrowym.

Na czym polega technologia druku offsetowego?

Offset jest przemysłową odmianą druku płaskiego, w której obraz przenosi się z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego. Cylinder taki pokryty jest obciągiem, czyli gumą offsetową. Technikę tę stosuje się głównie do druku materiałów w dużych nakładach. Zastosowanie offsetu pozwala na druk na różnych podłożach - arkuszach metalu, na papierze i podłożach niechłonnych. Technika ta sprawdza się także w przypadku druku farbami UV oraz do lakierowania wybiórczego (punktowego).

Wady i zalety druku offsetowego

Druk offsetowy to rozwiązanie niezwykle opłacalne w przypadku wysokich nakładów. Technologia ta pozwala na zadrukowywanie nawet bardzo nietypowych i niestandardowych materiałów, np. grubego kartonu czy samoprzylepnego papieru etykietowego. Jakość wydruku należy do wysokich, a na etapie produkcji druk offsetowy daje też sporą swobodę w manipulowaniu kolorami. Klient ma możliwość wyboru dowolnej liczby różnych kolorów - w tym kolorów spoza najpopularniejszej w poligrafii palety kolorów CMYK, a także i rodzajów papieru. Druk offsetowy opłaca się także przy wykonywaniu aplikacji jednokolorowych i dwukolorowych. Co ważne, koszty stałe produkcji rozłożyć można na cały nakład, włącznie z projektem graficznym, co przy dużym nakładzie jest najtańszą dostępną na rynku opcją.

Największą wadą druku offsetowego jest natomiast kosztowny etap przygotowawczy tej technologii oraz jego pracochłonność. Oddając projekt do druku, musimy być więc pewni, że jest to jego ostateczna wersja, ponieważ  w zatwierdzonym projekcie nie da się już wprowadzać żadnych zmian tekstowych lub graficznych. Ogranicza to również możliwość personalizacji zamówienia – każda powstająca kopia będzie identyczna.

Do wad druku offsetowego zalicza się także jego czasochłonność - na wyschnięcie naniesionej farby trzeba nieco poczekać, w związku z czym czas realizacji dodatkowo się wydłuża. Nowoczesne drukarnie, takie jak Drukarnia offsetowa ANEX z Wrocławia realizują jednak takie zlecenia możliwie szybko – zazwyczaj już w ciągu 2-3 dni projekt gotowy jest do odbioru. Druk offsetowy należy jednak planować z wyprzedzeniem, ponieważ w przypadku dużej ilości zleceń ten czas może nieco się wydłużyć.

Druk offsetowy a druk cyfrowy – który wybrać?

Gdy występuje zapotrzebowanie na nieduży nakład kopii, najlepiej sprawdzi się technologia druku cyfrowego – zwłaszcza  w przypadku materiałów drukowanych w stosunkowo krótkich seriach:

  • artykułów reklamowych,
  • raportów z konferencji,
  • treści biznesowych,

a także różnego typu wydruków dla klientów indywidualnych – technologia offsetowa w tym przypadku jest nieopłacalna, ponieważ wiąże się z dużymi kosztami uruchomianie produkcji. Przewagą druku cyfrowego w stosunku do offsetu jest również możliwość niemal dowolnej personalizacji wydruków, a modyfikowania ich – obraz pobiera się bowiem z plików cyfrowych, a nie, jak w przypadku druku offsetowego, z fizycznej matrycy.

Technologia offsetowa będzie natomiast odpowiednim wyborem przy wydrukach powyżej formatu A3 oraz w przypadku wydruków wielkoformatowych – drukarnie cyfrowe rzadko kiedy oferują taką możliwość. Offset jest również najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużej ilości jednakowych kopii – ulotek, broszur, katalogów.

Opracowanie:
Wrocław, Jerzmanowska 99
tel. 71 349 31 32
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz