Materiał Partnera

Wady i zalety cięcia plazmą

Wady i zalety cięcia plazmą

Blachy można ciąć na różne sposoby. Przedsiębiorstwa zajmujące się tego typu działalnością korzystają z metody laserowej, tlenowej, wodnej, a także plazmowej. Różne podejścia charakteryzują się odmiennymi narzędziami, czasem pracy, a także efektami. Jedną z najpopularniejszych technik jest wypalanie plazmowe. Czym się ono wyróżnia i jakie daje efekty? O tym w poniższym artykule.

Czym jest plazma?

Plazma to zjonizowana materia, która na poziomie cząsteczkowym przypomina gaz. W przeciwieństwie do gazu charakteryzuje się wyższą jonizacją cząsteczek. Plazma, ze względu na swoje właściwości, jest nazywana czwartą materią. Do jej cech charakterystycznych można zaliczyć zdolność przewodzenia prądu, lecz im wyższą ma temperaturę, tym niższy jest opór.

Na czym polega wypalanie plazmą?

Głównym “narzędziem” w systemie plazmowym jest silnie skoncentrowany łuk plazmowy, którego temperatura sięga kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza. Wypalanie blach różnymi metodami daje różne efekty. W przypadku cięcia plazmą rezultatem jest dobra jakość powierzchni. Cały proces jest szybki i sprawny, a także daje możliwość ukosowania.

Niestety, cięcie blach plazmą ma również swoje wady. Największą z nich jest negatywny wpływ na zdrowie pracowników (hałas, szkodliwe gazy, dym, promieniowanie UV). Najmniej szkodliwe jest cięcie plazmowe robione pod wodą.

Typy cięć

Specjalistyczne narzędzia do cięcia plazmą umożliwiają wykonanie najróżniejszych rodzajów cięć:

  • Cięcie podstawowe - rozcinanie elementu od krawędzi.
  • Cięcie szablonowe - wypalanie następuje zgodnie z przygotowanym wcześniej szablonem.
  • Ukosowanie - palnik pochyla się pod odpowiednim kątem, aby uzyskać pochyloną krawędź.
  • Żłobienie - umożliwia otrzymanie regularnych wyżłobień w materiale.
  • Cięcie zmechanizowane - wymaga wcześniejszego zainstalowania systemu na stole CNC.
  • Cięcie wielu blach jednocześnie.

Cięcie plazmowe - zastosowania

Metoda ta znajduje zastosowanie w cięciu stali nierdzewnej, czarnej, aluminium oraz innych materiałów przewodzących prąd. Powierzchni zabrudzonych lub zardzewiałych nie trzeba wcześniej oczyszczać.

Wypalanie plazmowe z firmą Inox Instal

Wypalanie plazmowe jest jedną ze specjalności firmy Inox Instal Mateusz Chyliński. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalistycznym sprzętem (wycianarka plazmowa AJAN), wykwalifikowaną kadrą i dużym doświadczeniem zawodowym. Firma posiada certyfikat ISO:9001, który jest dowodem przestrzegania norm jakościowych i zasad ochrony środowiska. Dowodem na profesjonalizm firmy jest stale poszerzające się grono zadowolonych klientów.

Opracowanie:
Głuchów 558A
tel. 663 939 601
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz