Artykuł sponsorowany

W jakim wieku i gdzie wato rozpocząć naukę jazdy konnej?

W jakim wieku i gdzie wato rozpocząć naukę jazdy konnej?

Jazda konna to źródło przyjemności, na które decyduje się coraz większa liczba nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Nie jest to trudna dyscyplina, ale wymaga poprowadzenia przez specjalistę, trenera jazdy konnej. Nie chodzi tu tylko o samą naukę jazdy, ale również o poznanie zasad obcowania z koniem, dbania o niego, odgadywania jego potrzeb. Zobaczmy, w jaki sposób rozpocząć przygodę z jeździectwem?

Żeby nauczyć się jeździć, musimy mieć świadomość, że zajmie nam to trochę czasu. Warto też wiedzieć, że nie jest to tani sposób spędzenia wolnego czasu. Profesjonalne stadniny koni, dbające o swoich podopiecznych oraz świadczące usługi na możliwie najwyższym poziomie nie należą do tanich. Dla własnego bezpieczeństwa oraz w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne koni szukajmy miejsc, które na pierwszy rzut oka dają pewność, że pracujący tam ludzie są pasjonatami jeździectwa i kochają konie.

Czym będzie charakteryzować się dobra stadnina? Kiedy można zacząć naukę jazy?

Na naukę jazdy konnej nigdy nie jest za późno, ale może być za wcześnie przed ukończeniem siódmego roku życia. Nie chodzi tu o obcowanie z koniem, gdyż to można praktykować już z małymi dziećmi, chociażby podczas terapii konnych, chodzi o nauczenie umiejętności „obsługi konia”.
Małe dzieci mogą trudności z zapamiętaniem kolejności ruchów, komend ciałem, słowem, co daje gwarancję panowania nad koniem, czy też kucykiem. Brak powodzenia może być przyczyną zniechęcenia, dlatego młodszych adeptów jazdy konnej warto na początek zaznajomić z kucykiem, jako zwierzęciem. Pozwolić im na wzajemny kontakt, wymianę energii, naukę empatii. Obcowanie z koniem przynosi dobre efekty przy leczeniu terapii różnego rodzaju nadpobudliwości.
Chcąc właściwie ocenić szkołę jeździecką, trzeba zwrócić uwagę na jej otoczenie. Profesjonalne miejsce, takie jak Stajnia WIHARA Katarzyny Prostko, będzie charakteryzować się:

  • Czystością boksów,
  • Czystością samych zwierząt
  • Osobnym siodłem, ogłowiem oraz szczotką do czyszczenia dla każdego konia
  • Odpowiednią wielkością boksów

Wyglądem ogólnym boksów (czysta wyściółka, poidło, żłób, okno dla właściwej cyrkulacji powietrza i temperatury otoczenia)
Trzeba też przyjrzeć się osobom tam pracującym, temu, jak stajenni podchodzą do koni. Ważne jest, aby konie nie były nadmiernie eksploatowane, by nie były przemęczone, rozdrażnione.

Etapy nauki jazdy konnej – zawsze początek to lonża

Nauka jeździectwa odbywa się etapami, nie jest to żaden wymysł trenera, ale konieczność niezbędna do opanowania podstaw komunikacji człowiek – koń. W wykwalifikowanej stajni trener nim rozpocznie pierwszą lekcję, zaznajomi przyszłego jeźdźca z zasadami przebywania z koniem, pomoże przełamać naturalny w każdym z nas strach przed kontaktem z dużym zwierzęciem. Pomoże zrozumieć, że koń to przyjaciel, który chętnie współpracuje z człowiekiem. Nauka jazdy konnej odbywa się zazwyczaj w paru etapach:

  • Początek na ujeżdżalni
  • Nauka jazdy w zastępie (najlepiej 2-3osobowej) dla łatwej koordynacji techniki
  • Jazda pod okiem trenera
  • Jazda samodzielna również w terenie

Na lekcje warto zarezerwować trochę czasu, ponieważ jazda konna wymaga nauczenia się sekwencji ruchów, w określonej kolejności. Dla zapewnienia właściwych postępów nauki początkowo warto przychodzić na zajęcia minimum dwa razy w tygodniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz