Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się prace melioracyjne?

W jakim celu wykonuje się prace melioracyjne?

Ponad połowa gleby w Polsce nie gwarantuje optymalnych warunków uprawy. Jest zbyt nawodniona albo wręcz przeciwnie za sucha. W tej sytuacji, jedynym ratunkiem jest przeprowadzenie prac melioracyjnych. Nie tylko zwiększają żyzność gleby, ale mogą także służyć rozwojowi całych obszarów wiejskich.

Zakres prac melioracyjnych

Melioracja to słowo pochodzące od łacińskiego zwrotu meliorare, co oznacza: poprawiać, polepszać. Jednak w polszczyźnie stosuje się je przeważnie w znaczeniu związanym z rolnictwem. Mówiąc melioracja – mamy na myśli wszystkie zabiegi służące do zwiększenia żywności gleby.

Prace melioracyjne to nie tylko wykonywanie rowów nawadniająco-odwadniających. To również drenowanie, budowa zbiorników retencyjnych, regulacja rzek, ochrona przeciwpowodziowa, nasadzenia roślinnością terenów zalewowych i nieużytków rolnych (fitomelioracje). Wyróżniamy trzy rodzaje melioracji – rolne (najszerzej stosowane), miejskie oraz leśne.

Nowoczesna melioracja

W ujęciu tradycyjnym meliorację utożsamiano głównie z technicznym regulowaniem obiegu wody, a więc z takimi pracami jak: drenowanie, osuszanie rowami i nawadnianie. Obecnie, w krajach o wysokim poziomie rolnictwa, pojęcie melioracji uległo znacznej przebudowie. Dlatego, nowoczesne melioracje oznaczają kompleksowe projekty służące do rozwoju, chronienia i kształtowania całych obszarów wiejskich. To już nie tylko działania realizujące cele rolnicze, ale także te dotyczące ochrony przyrody i krajobrazu.

Potrzeba melioracji

W Polsce gleby, które nie potrzebują melioracji stanowią mniej niż 50% powierzchni całkowitego areału. Pozostałe są albo nadmiernie uwilgotnione, okresowo suche, albo trwale za suche. Żeby zapewnić odpowiednio wysokie plony, niezbędne jest wykonanie melioracji odwadniającej albo nawadniającej. Bez tego osiąganie wysokich zysków ze sprzedaży płodów rolnych jest po prostu niemożliwe.

- Jeżeli chcemy mieć wysokie plony, musimy pamiętać nie tylko o budowie urządzeń melioracyjnych, ale także o utrzymaniu ich w stanie sprawności technicznej. Zła, przeprowadzana w nieodpowiednich terminach, konserwacja nie zapewnia właściwego utrzymania urządzeń, przyczyniając się do niskiej efektywności całego systemu melioracyjnego. A zatem, do zmniejszenia plonów. Wyjaśnia ekspert z firmy melioracyjnej Radosław Kamecki

Na koniec należy pamiętać, że melioracja spełnia różne role i służy bezpośrednio lub pośrednio całemu społeczeństwu (funkcja ekologiczna, przeciwpowodziowa a także zaspokajanie potrzeb gospodarki komunalnej, rekreacji itp.), dlatego koszty inwestycji i eksploatacji powinny być dzielone między wszystkie podmioty, które z niej korzystają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz