Artykuł sponsorowany

W jakim celu czipuje się zwierzęta?

W jakim celu czipuje się zwierzęta?

Czipowanie zwierząt, szczególnie tych domowych, nie jest prawnym obowiązkiem właścicieli. Mimo tego warto zdecydować się na zaczipowanie psa lub kota, ponieważ jak pokazuje doświadczenie właścicieli czworonogów, czip może okazać się bardzo pomocny, jeśli zwierzak się zagubi. Jak zatem działa czip i w jakim jeszcze celu czipuje się zwierzęta?

Na czym polega czipowanie?

Czip to mikroprocesor o bardzo niewielkich rozmiarach, który można porównać do ziarenka ryżu. Posiada niepowtarzalny numer identyfikacyjny składający się z 15 cyfr. Zaczipować zwierzę można w gabinetach weterynaryjnych podczas krótkiej wizyty.

O to, jak wygląda czipowanie psa lub kota zapytaliśmy weterynarza z Gabinetu Weterynaryjnego: Czip w ciele zwierzęcia umieszczany jest przy pomocy specjalnej strzykawki. Strzykawka posiada czip, który za pomocą naciśnięcia tłoka zostaje umieszczony w ciele kota lub psa. Cały zabieg jest krótki oraz nie powoduje negatywnych skutków u zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że czip otoczony jest obojętną dla zdrowia zwierzęcia powłoką, dlatego umieszczenie mikroprocesora w ciele zwierzęcia jest bezpieczne. Czip zazwyczaj umieszcza się na karku między łopatkami lub po lewej stornie szyi. Tak umieszczony czip pozostaje w ciele zwierzęcia przez całe jego życie.

Pomoc w przypadku, gdy zwierze się zgubi

Numer identyfikacyjny znajdujący się w czipie przypisany jest do właściciela zwierzęcia lub hodowli, z której pochodzi. Dane znajdują się w internetowych bazach danych. Numer identyfikacyjny można szybko odczytać za pomocą czytnika, który powinien znaleźć się w gabinecie weterynaryjnym, schroniskach dla zwierząt i na wyposażeniu służb ratunkowych.

Po odczytaniu 15 cyfrowego numeru odnalezienie właściciela zwierzęcia jest proste, ponieważ dane kontaktowe będą zawarte w bazie danych.

Czipowanie czworonogów może być zabezpieczeniem przed kradzieżą. Wartość rasowych psów i kotów potrafi być naprawdę duża, dlatego często padają ofiarom kradzieży. Dzięki elektronicznemu znakowaniu zwierząt przed zakupem psa można sprawdzić, czy nie został skradziony.

Ograniczenie bezdomności i przemocy nad zwierzętami

Niestety niektórzy właściciele zwierząt po jakimś czasie postanawiają się ich pozbyć. Najczęściej wywożą zwierze do lasu lub w inne odległe od domu miejsce. Zdarza się również, że zwierzęta są przetrzymywane w karygodnych warunkach. Jeśli takie zwierze zostanie odnalezione, za pomocą czipa szybko zostanie zidentyfikowany właściciel. Służby w takim wypadku mogą wymierzyć karę dla właściciela za znęcanie się nad zwierzęciem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz