Materiał Partnera

W jakie zabawki edukacyjne dla dzieci powinniśmy się zaopatrzyć?

W jakie zabawki edukacyjne dla dzieci powinniśmy się zaopatrzyć?

Dziecko poznaje świat przez zabawę, która – jeśli tylko przebiega w bezpiecznych warunkach – stanowi idealne narzędzie do pozyskiwania wiedzy, rozszerzania zdolności motorycznych oraz umiejętności logicznego myślenia. Większość z tych procesów możemy aktywnie wspierać jako rodzice – kupując zabawki edukacyjne. Mogłoby się wydawać, że zabawki edukacyjne to nuda – nic bardziej mylnego! Współcześnie produkowane zabawki edukacyjne potrafią przyciągnąć na długie godziny.

Rodzaje zabawek dostępne w sklepach

Zdecydowana większość zabawek dostępnych w renomowanych sklepach – takich jak Kraina Zabawek – w ten czy inny sposób stymuluje dziecko do rozwoju. Niemal każda z nich potrafi nauczyć czegoś nowego, przynajmniej na początku obcowania z nią. Ważne, by nie zamykać dziecka w kręgu zabawek, które wspierają wyłącznie jeden typ rozwoju. Jeśli popełnimy ten błąd, wcale nie sprawi to, że w danej dziedzinie nasz maluch stanie się znacznie lepszy – po prostu pozostałe zostaną zaniedbane. Kluczem do prawidłowego rozwoju poprzez zabawę jest zatem różnorodność. Warto wyposażyć się w zabawki ze wszystkich kategorii. Jakie to kategorie? Wyróżniamy między innymi zabawki manualne. Są to znane nam wszystkim farby, flamastry, kredki czy plastelina. Posługiwanie się nimi trenuje koordynację oko‐ręka oraz pozwalają wyżyć się twórczo. Dziecko spędzające czas z zabawkami manualnymi pozbywa się także swoich obaw, wyrażając uczucia za pomocą form artystycznych. Zabawkami silnie stymulującymi rozwój są także zabawki muzyczne, które – podobnie jak manualne – służą do wyrażania ekspresji, a także uwrażliwiają na sztukę, budując przy tym pewność siebie. W nieco innym kierunku idą natomiast zabawki służące do majsterkowania. Ćwiczą logiczne myślenie, sprawność rąk i umiejętność podejmowania decyzji. Do tej kategorii zaliczymy nie tylko mini‐narzędzia, ale także popularne klocki oraz puzzle.

Pozostałe kategorie zabawek

Kolejną, mniej oczywistą kategorią zabawek są takie, które pozwalają wcielać się w inne role, a zatem wszelkiego rodzaju przebrania oraz gry planszowe wymagające udawania kogoś zupełnie innego. Mocno stymulują one rozwój wyobraźni oraz empatię. Gry planszowe oraz towarzyskie to także zupełnie odrębna kategoria – uczą cierpliwości, planowania, przestrzegania zasad, zręczności, umiejętności dobrego przegrywania oraz pracy w grupie. Podobną rolę spełniają zabawki sportowe, przenosząc jednak nacisk na rozwijanie sprawności ruchowej. Ostatnią kategorią zabawek są misie oraz lalki, na których dziecko trenuje komunikację społeczną oraz wyrażanie uczuć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz