Artykuł sponsorowany

W jakie oświetlenie musi być zaopatrzony ciągnik rolniczy?

W jakie oświetlenie musi być zaopatrzony ciągnik rolniczy?

Ciągnik rolniczy ze względu na wymogi bezpieczeństwa i obowiązujące przepisy powinien być dobrze widoczny podczas jazdy po drodze publicznej. Przepisy dokładnie określają jakie rodzaje lamp mogą być zamontowane na pojeździe oraz użytkowane podczas jazdy. Dla ułatwienia wykonywania prac polowych lub gospodarskich można jednak zdecydować się również na dodatkowe lampy.

 

Światła obowiązkowe w ciągniku rolniczym

Wszystkie pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym muszą spełniać wymogi, które są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dotyczy to również oświetlenia, które z jednej strony zapewnia odpowiednią widoczność kierującemu pojazdem, z drugiej sprawia, że jest on łatwy do zauważenia przez innych kierujących. Każdy ciągnik rolniczy poruszający się po drodze publicznej musi być wyposażony w odpowiednie i sprawne światła, a kierujący ma obowiązek włączania ich na zasadach określonych w przepisach ruchu drogowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Agro-Met, która zajmuje się sprzedażą części zamiennych do sprzętu rolniczego.


Ciągnik rolniczy powinien mieć zamontowane z przodu światła mijania. Obowiązkowe są również kierunkowskazy oraz światło sygnalizujące hamowanie „stop”. Światła mijania ani światło stop nie będzie obowiązkowe jedynie w przypadku urządzenia, którego maksymalna osiągana prędkość wynosi 10 km/h. W ciągniku niezbędne są światła pozycyjne przednie i tylne. Z tyłu pojazdu musi być również zamontowane oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Tył ciągnika powinien być wyposażony w światła odblaskowe, w kształcie innym niż trójkątne. W przypadku gdy długość pojazdu przekracza 6,5 metra, po obu stronach maszyny powinny być umieszczone boczne odblaski. Ciągnik rolniczy musi mieć ponadto światła awaryjne. W sytuacji, gdy szerokość ciągnika przekracza 2,1 metra, obowiązkowym wyposażeniem są również światła obrysowe tylne i przednie.

Warto pamiętać, że światła zamontowane na ciągniku rolniczym powinny odpowiadać wymaganiom co do ich działania. Ważne, by nie oślepiały kierujących pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka, a także, w przypadku świateł tego samego rodzaju, świeciły z taką samą mocą. Światła muszą być zamontowane na pojeździe w taki sposób, by czerwone światła tylne nie były widoczne z przodu pojazdu, a białe światła przednie z tyłu.

Ciągnik może być również wyposażony w oświetlenie innego rodzaju. Dopuszcza się w nim montaż świateł przeciwmgłowych tylnych oraz światła cofania (nie są one obowiązkowe). Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w ciągniku zostały już zamontowane światła dodatkowe, to muszą one być sprawne. Za brak działających świateł lub przepaloną żarówkę kierujący ciągnikiem może zostać ukarany mandatem karnym na zasadach ogólnych, tak samo, jak wówczas, gdyby kierował pojazdem samochodowym.


Dodatkowe oświetlenie ciągnika rolniczego

Ciągnik rolniczy to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do wykonywania określonych prac polowych i gospodarczych. Choć bywa używany również na drogach publicznych, to zwykle odbywa się to przy transportowaniu płodów rolnych, przejazdach związanych z eksploatacją, np. tankowaniem czy powrotem z naprawy albo podczas dojazdu do miejsca wykonywania prac, to jego głównym zastosowaniem pozostaje jazda poza drogami publicznymi. Warto pamiętać, że w takim przypadku przepisy kodeksu drogowego dotyczące oświetlenia nie obowiązują. Podczas pracy ciągnik może wykorzystywać dowolnie wybrane zestawy świateł.

Światła doświetlające obszar prowadzenia prac nie są wymagane w przypadku ciągników rolniczych. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych wymaga, by oświetlenie było uruchamiane jedynie na kombajnach pracujących w porze nocnej. W takim przypadku konieczne są światła doświetlające mechanizmy kombajnu wymagające kontroli lub obserwacji.

Ze względów praktycznych dodatkowe światła robocze są montowane jednak również w ciągnikach. Często wybierane są lampy oświetlające teren za i przed ciągnikiem, które umożliwiają wykonywanie prac polowych po zmroku. Wielu użytkowników decyduje się też na światła boczne. Dodatkowe lampy do ciągników rolniczych przydają się również w maszynach używanych wyłącznie do prac gospodarczych. W takim przypadku spora liczna właścicieli decyduje się na światła pomagające w eksploatacji wykorzystywanego osprzętu, np. ładowacza czołowego. W każdym przypadku bardzo praktyczne będzie założenie lampy oświetlającej TUZ.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że świateł dodatkowych, które nie są przewidziane przepisami, nie wolno używać podczas jazdy po drodze publicznej.

W maszynach rolniczych często spotyka się migające lampy ostrzegawcze o barwie pomarańczowej. Zwykle są one mocowane na wysięgnikach lub u góry kabiny tak, by były widoczne po dołączeniu osprzętu. Warto jednak pamiętać, że o ile lampy tego typu mogą być bez przeszkód stosowane poza drogami publicznymi, zwracając uwagę na pracującą maszynę, o tyle nie wolno ich stosować na drogach publicznych, a nie przestrzegając tego zakazu, można zostać ukaranym mandatem. Lampy tego rodzaju są bowiem zarezerwowane dla pojazdów wykonujących prace na drodze. Będą więc mogły być uruchamiane np. na traktorach służących do mycia znaków drogowych, koszenia poboczy czy innych pracach tego rodzaju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz