Artykuł sponsorowany

W jakich warunkach stosuje się rury miedziane?

W jakich warunkach stosuje się rury miedziane?

Bogactwo materiałów budowlanych pozwala nam dopasować dostępne rozwiązania do potrzeb instalacji w naszym domu. Przed podjęciem decyzji co do zastosowania konkretnej technologii, powinniśmy dowiedzieć się, jak przygotować dom do jej zastosowania. Wśród możliwości w zakresie ogrzewania oraz instalacji ciepłej i zimnej wody dużą popularnością cieszą się rury miedziane.

Zalety instalacji z rur miedzianych

Powodem, dla którego rury miedziane są chętnie wykorzystywane w budownictwie, są ich właściwości fizyczne. Materiał ten jest trwały, niezawodny, a do tego odporny na działanie wysokich temperatur czy korozji. Wszystko to sprawia, że chętnie miedź wykorzystywana jest przez producentów materiałów budowlanych do wyrobu rur na potrzeby:

  • instalacji sanitarnych;
  • instalacji grzewczych;
  • instalacji gazowych.

Wysokiej jakości produkty miedziane dostępne są w standardowych wymiarach zgodnych z europejskimi normami. Kupić je możemy w składzie materiałów budowlanych, takim jak chorzowski Dudex, gdzie wykwalifikowana obsługa będzie w stanie doradzić nam przy wyborze.

Miedź jest materiałem niepalnym, a podczas pożaru nie wydziela szkodliwych gazów, jak ma to miejsce w przypadku instalacji z tworzyw sztucznych. Ponadto zapobiega rozwojowi bakterii w instalacjach wodnych. Jej atutem są szerokie możliwości montażu przy pomocy różnych technik łączenia – lutowania kapilarnego, zaciskania (zaprasowywania) lub połączeń skręcanych. Cecha charakterystyczną rur miedzianych jest mały przekrój i grubość ścianek.


Zastosowanie instalacji miedzianych

Wspomnieliśmy o trzech rodzajach instalacji, w których wykorzystywane są rury miedziane. W przypadki instalacji wodnych istnieją kryteria, które należy spełnić, by móc stosować ten materiał; odczyn kwasowości musi mieć wartość większą niż 7, zawartość jonów azotowych mniejsza niż 300 mg/l, a stosunek zasadowości ogólnej do jonów siarczanowych – wartość większą niż 2. Ponadto w instalacjach wody pitnej nie wolno stosować kolanek, a jedynie łuki, ponieważ należy ograniczyć prędkość przepływu do 1 m/s w poziomach oraz do 2 m/s w podłączeniach punków czerpalnych. Ochronę przed zdzieraniem warstwy tlenkowej w rurach miedzianych zapewni obowiązkowo montowany filtr mechaniczny. Minimalna grubość ścianki rury miedzianej nie może być mniejsza niż 1 mm. Gdy średnica rur jest mniejsza niż 28 mm, łączenia wykonuje się za pomocą lutowania miękkiego. Gdy średnica jest większa, stosuje się lutowanie twarde.

W instalacjach grzewczych grzejnikowych, w których wykorzystuje się rury miedziane, odcinki o długości większej niż 5 m muszą mieć kompensację termiczną z uwagi na rozszerzalność cieplną miedzi. Możliwe jest to poprzez odpowiednie prowadzenie przewodów lub poprzez elementy kompensujące zastosowane w instalacji. W instalacjach gazowych natomiast używane są rury miedziane o grubości ścianki powyżej 1 mm. Jej elementy mogą być łączone poprzez lutowanie lub za pomocą specjalnego łącznika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz