Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach konieczna jest pomoc notariusza?

W jakich sytuacjach konieczna jest pomoc notariusza?

W kancelarii notarialnej wiele umów nabiera mocy prawnej. Niektóre dokumenty obowiązują tylko wtedy, kiedy zostaną poświadczone notarialnie. Jakie to dokumenty? Kiedy powinniśmy korzystać z usług notariusza? Na czym polega jego praca? W naszym artykule podajemy najważniejsze przykłady sytuacji, w których konieczne jest odwiedzenie kancelarii notarialnej.

Kiedy potrzebny jest akt notarialny?

Tak naprawdę każdą umowę możemy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jednak tylko w niektórych sytuacjach potwierdzenie umowy u notariusza jest konieczne. Takich sytuacji jest jednak naprawdę sporo – lepiej zapoznać się z listą umów, do których niezbędny jest akt notarialny, by uniknąć poważnych kłopotów. Kiedy w takim razie powinniśmy odwiedzić kancelarię notarialną? Taka wizyta niezbędna jest przede wszystkim wtedy, kiedy sprzedajemy lub przekazujemy komuś w ramach darowizny należącą do nas nieruchomość. Ponadto u notariusza poświadczana jest też tak zwana intercyza, czyli umowa majątkowa między małżonkami. Aktem notarialnym potwierdza się też umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. W kancelarii załatwiamy też wszelkie sprawy spadkowe. Notariusz poświadcza też umowy spółek partnerskich, komandytowych, akcyjnych oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Kiedy takie umowy nie zostaną zawarte w formie aktu notarialnego, po prostu tracą swoją ważność. Warto jednak zawierać u notariusza także umowy spoza tej obowiązkowej puli – każda umowa zawarta w kancelarii notarialnej zyskuje dodatkowe potwierdzenie, dlatego trudniej jest ją podważyć. Z tego powodu zaleca się, by u notariusza potwierdzać także testament.

Kim jest notariusz?

Żeby zostać notariuszem trzeba mieć wykształcenie prawnicze. Konieczne jest także odbycie aplikacji i zdanie trudnych egzaminów ze znajomości przepisów. Notariusz musi więc mieć szeroką wiedzę i duże doświadczenie. Zadaniem notariusza jest nie tylko poświadczenie umowy, ale też zagwarantowanie, by nie zawierała ona błędów. Poza tym notariusz powinien dbać o interesy stron zawieranej umowy. Bardzo dobrym notariuszem jest Gajek Karolina. Kancelaria Notarialna. Usługi notarialne są oczywiście odpłatne – za sporządzenie aktu notarialnego często płacimy po prostu niewielki procent od wartości umowy. Warto wiedzieć, że kiedy wybierzemy notariusza, powinniśmy najpierw udać się do niego na rozmowę i omówić nasze potrzeby związane z umową. Dopiero po tym spotkaniu notariusz przygotuje dla nas projekt umowy, z którym musimy się zapoznać. Jeśli dokument odpowiada naszym oczekiwaniom, umawiamy się na podpisanie aktu notarialnego – podpisy w kancelarii składają obie strony umowy, po odczytaniu jej treści.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz