Artykuł sponsorowany

W jakich przypadkach należy serwisować wózki widłowe?

W jakich przypadkach należy serwisować wózki widłowe?

Przy prawidłowej obsłudze wózki widłowe mogą nam służyć przez bardzo wiele lat, nawet wówczas, gdy eksploatujemy je na granicy dopuszczalnych norm obciążeniowych i czasowych. Są to konstrukcyjnie dosyć proste urządzenia, a więc siłą rzeczy także i niezawodne. Oczywiście także w przypadku wózków widłowych mamy do czynienia ze zużywaniem się niektórych jego elementów, co jest przecież naturalne we wszystkiego rodzaju mechanizmach.

Regularne serwisowanie receptą na długie życie wózków widłowych

Kupując jakiś aparat, narzędzie, samochód, maszynę i tak dalej, spodziewamy się, że nasz nabytek będzie nam służył bezawaryjnie możliwie długo. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że istnieje taka grupa urządzeń, w których pewne ich części zużywają się znacznie szybciej niż inne, a ich wymiana będzie prędzej czy później nieunikniona. Wózki widłowe do tej grupy się zaliczają, podobnie jak wszelkie inne maszyny, w których znajdują się ruchome elementy. Niezależnie od tego, czy chodzi o widłowy wózek elektryczny, czy też spalinowy, albo o wózek wysokiego składowania, to zawsze będzie on miał silnik, układ przeniesienia napędu, kierowniczy, hamulcowy, ogumienie kół, maszt i widły. Niektóre wózki mają bardziej skomplikowane mechanizmy; na przykład w wózkach czterokierunkowych, koła mogą skręcać się pod kątem 90°, co znakomicie zwiększa ich manewrowość. Jak jednak mówią nam specjaliści z firmy Progi-Bis Cieślak z Lublina, o wszystkie wózki widłowe należy dbać z taką samą troską, jak to robimy z naszymi prywatnymi, dopiero co kupionymi samochodami. Podstawą tego jest oczywiście regularne serwisowanie wózków.

Serwisowanie to nie tylko konieczność, ale i obowiązek

W eksploatacji wózka widłowego kierujemy się nie tylko zaleceniami producenckimi, lecz także wymogami stawianymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Powinniśmy wiedzieć, że przed dopuszczeniem wózka do eksploatacji, musi on zostać zgłoszony i zarejestrowany we właściwej dla miejsca prowadzonej działalności filii UDT. Wózek widłowy może być używany, dopiero po dokonaniu jego eksploatacyjnego odbioru przez inspektora UDT. Właściciel wózka musi przestrzegać wszystkich wymagań UDT w zakresie jego eksploatacji i konserwacji. Wiadomo także, że w zaleceniach producenckich znajdziemy dokładny zakres rzeczowy i czasowy serwisowania wózków widłowych. Wiemy już więc, że terminy serwisowania wózków widłowych muszą być dostosowane do wymagań UDT i do zaleceń producenckich. Czy musimy dodawać, że jeśli zostaną zauważone jakieś niepokojące objawy pracy wózka widłowego, to także należy oddać go do serwisu? Jest to sprawa oczywista; w takich przypadkach nie czekamy do regulaminowego czasu serwisowego, lecz działamy natychmiast.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz