Artykuł sponsorowany

W jakich opakowaniach może być przechowywana żywność?

W jakich opakowaniach może być przechowywana żywność?

Opakowania do przechowywania żywności pełnią bardzo ważną funkcję. Zakupiona, a następnie przechowywana żywność ulega bowiem różnym procesom mikrobiologicznym, biologicznym i chemicznym. Dzięki właściwie dobranemu opakowaniu przechowywane w nim jedzenie i potrawy zachowują wszystkie swoje walory smakowe, długo utrzymują ich temperaturę i świeżość. Ponadto przedłużą czas przydatności jedzenia do spożycia i ochraniają przed jego wysuszeniem.

Zwróć uwagę na kod na opakowaniu

Pojemniki przeznaczone do kontaktu z żywnością powinny odpowiadać wymaganiom ogólnym określonym w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz uchylającym dyrektywy 80/590/EWG i 89/109/EWG. Pamiętaj, że opakowanie opakowaniu nierówne. Jeżeli potrzebujesz pojemnika do przechowywania żywności już po jego zakupie, np. w lodówce albo chcesz zakupić bezpieczne opakowanie, aby zabrać obiad do pracy, przy wyborze właściwego pojemnika, zwróć uwagę na jego oznakowanie, a dokładniej na kod znajdujący się najczęściej na spodzie opakowania. Nie wszystkie bowiem opakowania, które oferują nam producenci, są bezpieczne dla naszego zdrowia

Jak wskazuje pracownik firmy Gemini Sp. z o.o.: Bezpieczne są te plastikowe pojemniki, które zostały wykonane z materiałów oznaczonych cyfrą 1, 2, 4 i 5. Nie należy używać pojemników wykonanych z polistyrenu (oznaczony kodem 6), ponieważ przyczynia się do wydzielania toksycznych związków. Dla naszego zdrowia nie są również zdrowe pojemniki oznaczone cyframi 3 i 7, dlatego że mogą zawierać bisfenol A. Istnieją bowiem przypuszczenia, że ten organiczny związek chemiczny może być przyczyną niektórych chorób, zwłaszcza chorób nowotworowych. 

W jaki sposób wybrać opakowanie do przechowywania żywności?

Producenci, którzy produkują opakowania do przechowywania żywności, kuszą nas marketingiem, designem, ich ergonomią, zwracają również uwagę na kwestie związane z ekologią. Wybierając opakowanie do przechowywania żywności, poza kodami zwróć także uwagę na pozostałe kwestie:

  • wygodę – jednym z najstarszych materiałów do przechowywania żywności jest szkło. Nikt już raczej nie będzie nosił ciężkiego słoika z zupą do pracy. Wybierz bezpieczny pojemnik plastikowy, taki, który nie będzie stanowił dla Ciebie wyzwań logistycznych, jak go ze sobą zabrać. Szkoło lepiej sprawdzi się, np. do przetworów domowych.
  • rozmiar – nie przechowuj małej ilości jedzenia w dużych pojemnikach i pamiętaj, że nadmiar powietrza będzie przyspieszał proces psucia żywności.
  • kolor – korzystaj z przezroczystych pojemników. Zachowasz ład i porządek. Szybciej także zweryfikujesz, co w nim przechowujesz.

 

Im większa Twoja wiedza na temat opakowania, w którym przechowujesz żywność, tym bardziej dbasz o swoje zdrowie i środowisko. 

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz