Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zostać pielęgniarką?

W jaki sposób zostać pielęgniarką?

Kiedy pytamy małe dzieci o to, kim chcą zostać w przyszłości, najczęściej wybierają zawody związane z troską o zdrowie i bezpieczeństwo innych. Chłopcy chcą zostać policjantami lub strażakami, dziewczynki – jeśli nie planują kariery piosenkarskiej lub aktorskiej – celują w bycie lekarką lub pielęgniarką.

Od małego uczymy dzieci, że zawody te cieszą się dużym szacunkiem, a osoby wykonujące je to prawdziwi bohaterowie naszej codzienności. Nie przykładamy jednak do wszystkich tych opcji równej wagi – o pracy strażaka czy policjanta jesteśmy w stanie opowiadać maluchom godzinami, tymczasem… czym zajmuje się pielęgniarka? Kim jest, co robi, jak nią zostać? Na te pytania dzieci często nie otrzymują odpowiedzi, bo i my – dorośli – niewiele na ten temat wiemy. Pora nadrobić zaległości i zrozumieć, co kryje się za jednym z najważniejszych zawodów świata.

Kim jest pielęgniarka?

Pielęgniarka – lub pielęgniarz, jeśli mowa o mężczyźnie – to osoba, która wykonuje samodzielny zawód medyczny i uznawana jest za jednego ze specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje ona nad pacjentem opiekę – jak nazwa wskazuje, zajmuje się jego pielęgnacją, ponadto do jej zadań należy podawanie leków czy wykonywanie zastrzyków i wlewów dożylnych. Niejednokrotnie pielęgniarka lub pielęgniarz asystuje lekarzowi podczas operacji czy zabiegów, jest też w stanie wykonywać samodzielne działania diagnostyczne, lecznicze lub rehabilitacyjne z pacjentami.

Zawód ten regulowany jest przez Ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej, która określa zasady i warunki wykonywania pracy jako pielęgniarka. Opierając się na tej ustawie, Minister Zdrowia przygotowuje wykaz świadczeń leczniczych, diagnostycznych czy zapobiegawczych, które pielęgniarka lub położna może wykonywać bez zlecenia lekarskiego.

Jak zostać pielęgniarką?

Aby zostać w Polsce pielęgniarką lub pielęgniarzem, należy zostać absolwentem uczelni wyższej na odpowiednim kierunku. Ukończenie studiów pierwszego stopnia kończy się uzyskaniem przez studentkę lub studenta tytułu licencjata pielęgniarstwa, po zdaniu egzaminu dyplomowego teoretycznego i praktycznego oraz obronieniu pracy dyplomowej.

Osoba taka ma możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia, rezultatem których będzie tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa. Istnieje także możliwość dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w postaci studiów trzeciego stopnia, kończących się stopniem naukowym doktora nauk o zdrowiu.

To jednak niejedyne aspekty edukacyjne, czekające na przedstawicielki i przedstawicieli tego zawodu. Po przepracowaniu minimum dwóch lat można przystąpić do programu szkolenia specjalizacyjnego. Pielęgniarka z rocznym stażem pracy może wybrać się na kurs kwalifikacyjny, istnieją ponadto kursy doszkalające i specjalistyczne.

Gdzie pracuje pielęgniarka?

Choć pierwszą myślą z pewnością jest szpital i przychodnia, nie tylko do tych dwóch miejsc ogranicza się możliwość pracy dla pielęgniarek i pielęgniarzy. W grę wchodzi także ośrodek zdrowia jak Zakład Opieki Zdrowotnej Vita-Med w Sopocie, świadczący profesjonalne usługi pielęgniarskie na najwyższym poziomie. Absolwenci studiów pielęgniarskich mogą także pracować w placówkach edukacyjnych, hospicjach czy ośrodkach rehabilitacyjnych. Coraz częściej zdarza się też, że usługi pielęgniarskie świadczy się w konkretnych domach, sprawując opiekę nad osobami, które przestają już być zdolne do samodzielnej egzystencji. Jak widać, ścieżek zawodowych dla pielęgniarki jest naprawdę wiele i to tylko od absolwentek i absolwentów tego kierunku zależy, jak potoczy się ich służba społeczeństwu, której tak bardzo potrzebujemy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz