Artykuł sponsorowany

W jaki sposób złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36?

W jaki sposób złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36?

Do złożenia deklaracji podatkowej jest zobowiązany każdy, kto w danym roku podatkowym uzyskał jakiekolwiek przychody. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w dowolnej formie. W zależności od sposobu jej opodatkowania, deklarację składa się na wyznaczonym do tego druku, a jeden z nich to PIT-36. Jakie zasady rozliczania obowiązują w tym przypadku?

Kto musi składać PIT-36 do urzędu?

Przedsiębiorcy mają do wyboru w zależności od formy prawnej, w jakiej prowadzą działalność, kilka form jej opodatkowania. Jedna z nich to opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W 2020 roku obowiązujące stawki wynosiły 17% oraz 32%. Właściciele firm, którzy wybrali ten sposób, są zobligowani do składania rocznej deklaracji na druku PIT-36. Co ważne, źródłem uzyskiwanych przychodów nie musi być wyłącznie prowadzona działalność. Mogą one bowiem pochodzić także z wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości.

Jaki jest termin rozliczenia?

Co do zasady zeznanie podatkowe z poprzedni rok powinno być złożone do końca kwietnia kolejnego roku. Jeśli ostatni dzień tego miesiąca przypada na dzień wolny od pracy, to termin przesuwa się na najbliższy następujący po nim dzień roboczy. W 2021 roku ostateczna data dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego to 30 kwietnia. Dokument można składać osobiście bądź wysyłać listownie, choć obecne zdecydowanie częściej wykorzystuje się do tego formę elektroniczną za pomocą stworzonej do tego celu specjalnej platformy internetowej. Taka procedura nie wymaga podpisu elektronicznego, a jedynie podania:

  • NIP-u,
  • daty urodzenia,
  • imienia, nazwiska,
  • przychodu z zeszłorocznej deklaracji podatkowej.

Bardzo ważne jest terminowe złożenie zeznania, ponieważ zaniedbanie tego obowiązku uznaje się za wykroczenie skarbowe, które podlega karze grzywny. Ta może wynieść nawet 20-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Powierzając jednak sporządzenie deklaracji na przykład Biurze Księgowo-Podatkowemu, które działa w Szczecinie, można mieć pewność, że wszystkie formalności podatkowe firmy zostaną uregulowane na czas.

Jakie ulgi można zastosować?

W przypadku PIT-36 osoba może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, o ile istnieje wspólność majątkowa, a związek małżeński trwa przez okres całego roku podatkowego. Ponadto jeden z małżonków nie może uzyskiwać przychodów opodatkowanych ryczałtem, w sposób liniowy lub za pomocą karty podatkowej. Do złożenia tego rodzaju rozliczenia są uprawnione także osoby samotnie wychowujące dziecko jako rodzic bądź opiekun prawny. Musi zaistnieć jednak jeden z poniższych warunków:

  • podopieczny jest niepełnoletni;
  • dziecko uczęszcza do szkoły do 25 roku życia;
  • dziecko ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – wtedy nie występuje ograniczenie wiekowe.

Istotną kwestią jest także możliwość skorzystania z ulg odliczanych od dochodu w deklaracji podatkowej. Te mogą dotyczyć między innymi darowizn na cele walki z COVID-19 lub edukacji zawodowej. Przysługują one również z tytułu krwiodawstwa w maksymalnej wysokości 6%. Przedsiębiorcy mają prawo także do uwzględnienia ulgi rehabilitacyjnej – na przykład ze względu na utrzymanie psa przewodnika lub stosowania leków – ulgi na internet, prorodzinnej, na składki ubezpieczenia społecznego czy nabycie nowych technologii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz