Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zlokalizować wyciek wody w mieszkaniu?

W jaki sposób zlokalizować wyciek wody w mieszkaniu?

Czasami w mieszkaniach dochodzi do awarii instalacji, których efektem jest wyciek wody. Żeby naprawić tę usterkę, konieczne jest zlokalizowanie wycieku, co umożliwi, np. wymianę fragmentu instalacji. Zanim jednak firma hydrauliczna przyjedzie na miejsce zdarzenia, niektóre czynności możemy wykonać samodzielnie. Jak można zlokalizować wyciek wody? Zobacz, co należy robić.

Wykonanie próby ciśnieniowej instalacji

W większości przypadków instalacje wodne są instalacjami ciśnieniowymi, w związku z czym wszelkie rozszczelnienia spowodują znaczny spadek ciśnienia na manometrze. Jeśli dojdzie do wycieku wody, zauważymy też, że woda słabiej leci z kranu czy baterii. Jednak wycieki wody to nie tylko słabsze ciśnienie, lecz spore kłopoty, dlatego ważne jest sprawdzenie szczelności instalacji. W tym celu zaleca się przeprowadzenie próby ciśnieniowej, do której wykorzystuje się manometry wzorcowe. Zastosowanie innego przyrządu może wskazać nieprawidłowy wynik. W domowych warunkach najlepszym wyjściem jest obserwacja wskaźnika licznika na głównym wodomierzu. W przypadku braku wody i jednoczesnym obracaniu się wskazówki najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyciekiem.

Przy małych wyciekach, które nie zawsze są widoczne dla wodomierza, zaleca się odcięcie wody np. na noc i odkręcenie zaworu głównego. Po otwarciu zaworu tarcza licznika nie powinna się obracać, a ewentualne ruchy świadczą o tym, że w instalacji ubyło wody i licznik zarejestrował przepływ jej uzupełnienia. Oprócz tego specjaliści zalecają sprawdzenie instalacji grzewczej oraz jej ciśnienia. Na piecu grzewczym zazwyczaj znajduje się manometr i najlepszym rozwiązaniem jest jego dopełnienie do pełnej wartości, a następnie obserwowanie, czy po pewnym czasie nadal znajduje się on we właściwym miejscu, które ustaliliśmy przy dopełnieniu. W przypadku, gdy musimy dopuszczać wodę do instalacji, wówczas mogło dojść do uszkodzenia pieca lub wycieku w instalacji.

Szukanie pękniętej rury w ścianie i posadzce

Jedną z najczęściej pojawiających się oznak, które świadczą o uszkodzonej instalacji wodnej są wilgotne plamy na ścianach lub na podłodze. Niepokojące może być również pojawienie się niewielkich wykwitów pleśni na ścianach. Gdy osuszenie wilgotnego fragmentu nie przynosi rezultatów i plama wilgoci ponownie się pojawia w tym samym miejscu, wówczas możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z przeciekiem. Jedynym wyjściem na poradzenie sobie z taką awarią jest rozkucie ściany lub posadzki, w zależności od miejsca wystąpienia przecieku. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie problemu do specjalistów np. z firmy Lakus z Karkowa, którzy oferują lokalizowanie wycieków, a także ich naprawę i osuszanie ścian. Wtedy możemy być pewni, że wyciek zostanie poprawnie namierzony, a my nie będziemy musieli kuć ściany w niepewności, czy robimy to w dobrym miejscu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz