W jaki sposób zamontować system rynnowy?
System rynnowy ma za zadanie oprowadzanie wody. Aby działał poprawnie, należy go właściwie zamontować. Pierwszym etapem będzie określenie punktu, gdzie będziemy chcieli umieścić odpływ z rynny do rury spustowej, będący jednocześnie najniższym punktem orynnowania. Kolejnym etapem będzie prawidłowe rozmieszczenie haków. Sprawdź, w jaki sposób zamontować system rynnowy?
Skuteczne i sprawne odprowadzanie wody do odpływu zapewni spadek rynny, wynoszący 3-5 mm na każdy metr bieżący. W trakcie montowania haków należy także pamiętać, że nie mogą być one oddalone dalej niż 15 cm od odpływów, łączników oraz narożników. W pozostałych miejscach rozstaw haków powinien wynosić maksymalnie 60 cm, gdyż ich rzadsze rozmieszczenie może powodować odkształcenie lub zniszczenie rynien. Jakie są dalsze etapy montażu systemu rynnowego?
Odpowiednia wysokość
Podczas montowania haków, powinniśmy zwrócić uwagę także na umieszczenie ich na odpowiedniej wysokości. Aby prawidłowo spełniał swoją funkcję, system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości. Z kolei linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić ok. 1-2 cm nad rynną. W ten sposób woda spływająca z dachu bezproblemowo trafi do rynny.
Przed montażem rynien należy przyciąć je na odpowiednie długości oraz wyciąć okrągłe otwory o średnicy rury spustowej miejscach, gdzie mają być odpływy. Posmarujmy uszczelki środkiem poślizgowym, aby umożliwić rurom ruchy pod wpływem temperatur.
Dylatacja między rynnami
Ponieważ rynny wydłużają się i kurczą w zależności od temperatury, ważne, by w ich łączniku pozostawiona był odpowiednia dylatacja, aby system był ruchomy, a rynny nie odkształcały się. Po ich założeniu należy zakończyć je zaślepkami uszczelkowymi.
Wytrzymałe systemy rynnowe wiodących producentów w szerokiej gamie profili oraz w wielu wariantach kolorystycznych oferuje hurtownia pokryć dachowych Dachlux.
Montaż rur spustowych
Ostatnim etapem montażu systemu rynnowego będzie montaż rur spustowych. Najpierw do odpływu montuje się dwa kolana o kącie 45 stopni. Następnie montuje się dyble z obejmami do elewacji. Ich długość dobieramy indywidualnie do grubości ocieplenia budynku. Rury spustowe montuje się natomiast w obejmach, które należy potem skręcić. Odległość między obejmami nie powinna być większa niż 1,8 m.
Odpływ wody z całego systemu odbywa się przez odprowadzenie wody do kanalizacji lub gruntu. Decydując się na kanalizację, umieśćmy w gruncie osadnik podłączony do kanalizacji, wytnijmy w nim otwór, odpowiadający średnicy rury spustowej i połączmy wszystko w jedną całość.