Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wykonuje się usługi czyszczenia separatorów

W jaki sposób wykonuje się usługi czyszczenia separatorów

Czyszczenie separatorów odbywa się pojazdami WUKO lub asenizacyjnymi, polega na wybraniu wydzielonych substancji lekkich zgromadzonych na powierzchni wody oraz osadów dennych. W tym celu wypompowuje się i utylizuje całą zawartość (mieszaninę z separatora), dodatkowo płucząc wnętrze separatora oraz dodatkowe urządzenia podczyszczające (np. filtry koalescencyjne). Niejednokrotnie filtry znajdujące się w separatorze muszą zostać wyciągnięte na zewnątrz celem dokładnego umycia i kontroli stanu technicznego albo wymiany, stąd firma czyszcząca powinna mieć wyposażenie umożliwiające wykonania takich dodatkowych czynności. Wskazane jest, aby separator po oczyszczeniu został zapełniony czystą wodą.

Czym jest separator?

Separator jest specjalistycznym urządzeniem, którego zadaniem jest oddzielanie określonych rodzajów substancji – tłuszczów, ropy i jej produktów pochodnych oraz skrobi – od reszty nieczystości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 29 listopada 2002 r. separatory stosować należy we wszystkich miejscach, gdzie stężenie  zanieczyszczeń lekkich przekracza typowe wartości dla zwykłych ścieków. I tak dla przykładu separatory tłuszczowe obecne są między innymi w restauracjach, barach i zakładach przetwórstwa mięsnego, natomiast separatory substancji ropopochodnych – na stacjach benzynowych lub parkingach. Separator oddziela dany rodzaj substancji od pozostałych, jednak z czasem sam ulega zanieczyszczeniu – to z kolei prowadzi do stopniowego obniżania się efektywności urządzenia. Dlatego bardzo istotne jest regularne kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń i usuwanie ich. Zaniedbania w tym względzie mogą ostatecznie doprowadzić do zablokowania przepływu, co z kolei pociągnie za sobą konieczność fizycznego lub chemicznego udrażniania sieci kanalizacyjnej.

Czyszczenie separatora tłuszczu

Oczyszczanie separatora tłuszczów jest zabiegiem niezbędnym do utrzymania wydajności sieci kanalizacyjnej na optymalnym poziomie. Przyjmuje się, że zabieg ten powinien być wykonywany raz na dwa tygodnie, choć możliwe jest zwiększenie okresu między czyszczeniami do jednego miesiąca, w zależności od ilości przetwarzanych tłuszczy. Istotne jest jednak, by warstwa tłuszczu na separatorze nie przekraczała 20 centymetrów grubości. Do oczyszczania powinna zostać zatrudniona specjalistyczna firma, jak np. przedsiębiorstwo gospodarki wodno-ściekowej Gea-Nova. Firmy takie posiadają odpowiednie uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt przeznaczony do takich zadań. Czyszczenie separatora polega na spuszczeniu wody z urządzenia, a następnie dokładnym zebraniu osadu z tłuszczu z jego podzespołów. Następnie separator wypełniany jest ponownie czystą wodą.

Czyszczenie separatora substancji ropopochodnych

W przypadku separatorów filtrujących odpady olejowe częstotliwość czyszczenia również określana jest na podstawie stopnia jego zanieczyszczenia, z tym że zaleca się oczyszczanie urządzeń minimum raz w roku. Dodatkowo urządzenia takie powinny mieć obowiązkowy przegląd dwa razy w roku (zaleca się na wiosnę i na jesieni). Separatory powinny mieć założoną książkę konserwacji, w której będą zapisywane wszystkie wykonywane przy nich prace, czyszczenia powinny być potwierdzone protokołami odbioru odpadów. Firmy takie jak Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno–Ściekowej GEA-NOVA po przejęciu w obsługę zakładają książkę konserwacji i wystawiają pełną dokumentację eksploatowanych separatorów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz