Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wykonuje się usługi cięcia szkła?

W jaki sposób wykonuje się usługi cięcia szkła?

Najbardziej popularna i najbardziej precyzyjna metoda cięcia szkła to technologia cięcia wodą. Wykorzystuje ona bardzo wysokie ciśnienie wody - można nią ciąć nie tylko szkło, ale nawet twardsze i grubsze materiały, jeśli zastosujemy domieszkę środka ściernego. Nazywamy to cięciem hydroabrazywnym. Po przejściu przez szafirową dyszę woda zasysa środek ścierny, inaczej ścierniwo, do komory mieszania. Następnie mieszanka wody i ścierniwa jest kierowana do dyszy tnącej. To właśnie z niej wydostaje się środek tnący z bardzo dużą prędkością. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Cięcie wodą - eliminuje obróbkę frezarską

Tytuł tego akapitu mówi sam za siebie. Metoda cięcia wodą uzupełnia lub eliminuje zupełnie obróbkę frezarską. Daje nam możliwość cięcia niemalże wszystkich materiałów, nawet stali o grubości 20 cm. Temperatura cięcia nie jest wysoka, przez co jest to metoda bezpieczna. Pracujemy w temperaturze do 40*C, a to zapobiega zmianom fizyko-chemicznym ciętych materiałów. Plusem jest eliminacja jakichkolwiek szkodliwych gazów do atmosfery. Cięcie wodą kojarzy nam się przede wszystkim ze szkłem, ale warto wspomnieć o tym, że są inne materiały, które można ciąć wyłącznie tą techniką. Należy do nich blacha powlekana sztucznymi tworzywami. Kolejny atut cięcia wodą to małe straty materiału i... czasu. Tą technologią możemy nie tylko ciąć, ale także grawerować szkło, bez konieczności zmiany maszyny i narzędzi. W ciętym materiale nie następują żadne naprężenia, co jest kolejnym plusem - mówi nam przedstawiciel firmy HTM Water Jet z miejscowości Czechowice-Dziedzice.

Precyzja cięcia wodą

Podczas cięcia wodą powstaje bardzo ciekawe zjawisko. Otwór pod spodem arkusza ma mniejszą średnicę niż na górze, co nazywamy zjawiskiem stożka. Im dalej dysza umieszczonaona jest od arkusza, tym energia strumienia jest większa, co powoduje omawiany efekt. Mówiąc prościej: im dalej, tym mniejsza zdolność do cięcia. Jeżeli jednak posuwamy maszynę powoli albo zwiększamy ilość podawanego ścierniwa, stożek będzie odwrotny. Jeżeli zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska stożka, musimy zastosować tryby cięcia jakościowego. Cięcie następuje wówczas z doświadczalnie ustalonymi parametrami, które zapewniają zminimalizowanie zjawiska stożka.

Dokładność cięcia wynosi wówczas do 0,1 mm. Jest co prawda droższe, ale warte swojej ceny.

Koszty cięcia wodą

Aby wykonać cięcie wodą detali, będzie nam potrzebny rysunek przygotowany przez projektanta, najlepiej w formacie dwg (stworzony w programie AutoCAD, dobrze znanym architektom i inżynierom budownictwa, a także specjalistom z innych branż technicznych). Jeżeli nie mamy możliwości go stworzyć, możemy przygotować zwymiarowany rysunek odręczny, który następnie zostanie przerobiony na postać komputerową. Musimy podać także rodzaj materiału, na przykład grubość szkła do cięcia wodą. Ceny są ustalane indywidualnie dla klientów, a ma na nie wpływ rodzaj i grubość oraz ilość materiału, złożoność zlecenia i oczywiście zadana precyzja cięcia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz