Materiał Partnera

W jaki sposób wybrać właściwy nagrobek?

W jaki sposób wybrać właściwy nagrobek?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze cios dla całej rodziny. I choć jedyne, o czym wtedy myślimy to chęć pogrążenia się w żałobie, pozostaje nam dopełnienie formalności związanych z pochówkiem. W trudnych chwilach powinniśmy mimo wszystko zachować zimną krew, ponieważ czeka nas szereg bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich będzie wybór odpowiedniego nagrobka. Powinien być trwały, estetyczny i łatwy w utrzymaniu. Piękny nagrobek to idealny sposób na uczczenie zmarłego.

Z czego wykonuje się nagrobki?

W Polsce nagrobki najczęściej mają formę pomnika wykonanego z różnego rodzaju naturalnych materiałów skalnych. Za ich wytworzenie odpowiadają zakłady kamieniarskie, najczęściej wyspecjalizowany właśnie w produkcji nagrobków tak jak np. firma Gabro z Godynic. Szukając inspiracji, warto obejrzeć proponowane modele, które można znaleźć na wystawie firm kamieniarskich, a następnie spytać o ich realizację.

Aktualnie najpopularniejsze są nagrobki kamienne, wśród których większość klientów decyduje się na granit. Występuje on w wielu odmianach barwnych, najczęściej szarej, czarnej lub czerwonej. Na cmentarzach można niekiedy znaleźć pomniki wykonane z marmuru, piaskowca, a nawet starodawnego lastriko, jednak ze względu na kilka niekorzystnych cech (niska trwałość, duża nasiąkliwość itd.), należą już do rzadkości. I choć to marmur jest powszechnie uważany za luksusowy materiał, w przypadku nagrobków nie sprawdzi się tak dobrze, jak granit. Marmur pod wpływem czynników środowiska szybko ulega erozji, natomiast granit może przetrwać setki lat w nienaruszonym stanie.

Dlaczego granit wygrywa?

Dzieje się tak ze względu na to, że granit jest rozwiązaniem jednocześnie estetycznym i trwałym. Jego czyszczenie jest proste, a plamy można łatwo usunąć bez powodowania odbarwienia materiału. Jego gładka i błyszcząca powierzchnia dobrze się prezentuje, jest przyjemna w dotyku i można nadać jej dowolny kształt oraz wzór.

Cena nagrobków granitowych nie jest wygórowana, ale warto zauważyć, że wpływa na nią kolor. Za jasny kamień zapłacimy nieco mniej niż za ciemny. Ceny mogą się oczywiście różnić w zależności od wybranego wzoru, gdyż te skomplikowane wymagają dużego nakładu pracy.

Rodzaje nagrobków

Choć najczęściej wybieraną formą nagrobka są klasyczne pomniki, to zdarzają się też takie, jak płaskie płyty, czy też wyłącznie pionowe tablice. Można się także natknąć na fantazyjne kształty lub rzeźby. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań osoby składającej zamówienie, a także kultury i tradycji. Nagrobki nie są bowiem zarezerwowane wyłącznie dla Kościoła Katolickiego. Również napisy mają różnorodną formę. Mogą być kute, malowane, piaskowane lub metalowe. Warto zainteresować się u kamieniarza, jakie możliwości może nam zaoferować i dopasować wygląd nagrobka nie tylko do naszych upodobań, ale też tego, jaki pomnik chciałby bliski, którego już niestety nie możemy o to spytać.  

Opracowanie:
Godynice 10
tel. 512 105 828
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz