Materiał Partnera

W jaki sposób wybrać idealną szkołę podstawową dla swojego dziecka?

W jaki sposób wybrać idealną szkołę podstawową dla swojego dziecka?

Wybór placówki, w której będą kształcić się nasze dzieci, jest jednym z ważniejszych w ich życiu. Dzisiaj od szkoły podstawowej wymaga się coraz więcej, dlatego sprawdźmy, jak wybrać tę najbardziej dostosowaną do potrzeb dziecka.

Szkoła podstawowa – publiczna czy prywatna?

Wszechobecna konkurencja dotyczy również edukacji. Co jakiś czas powstają nowe szkoły niepubliczne z nowatorskimi programami nauczania, a co roku ogłaszane są rankingi, które dla wielu są istotnym źródłem informacji o placówce. Warto w tym natłoku wiadomości rozsądnie dokonać wyboru dotyczącego edukacji naszych dzieci.

Pierwszy dylemat stanowi rodzaj szkoły podstawowej – publiczna czy prywatna? W tym miejscu należy pamiętać o pierwszym wrażeniu i jego paradoksie. Nie zawsze bowiem wygląd placówki, który często wyróżnia szkoły prywatne świadczy o jej wysokim poziomie kształcenia. Dzieci do nauki nie potrzebują kolorowych ścian czy nowej drewnianej podłogi. Na szczęście często jedno idzie w parze z drugim.

Ciekawa oferta edukacyjna i smaczne posiłki

Zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne oferują również szeroką ofertę edukacyjną oraz ciekawe zajęcia pozalekcyjne, do których można zaliczyć: języki obce, zajęcia sportowe, naukę śpiewu lub gry na instrumencie, a także kółka zainteresowań. Ciekawy program, który odbiega od standardowego przebiegu nauczania na pewno będzie pozytywnym wyróżnikiem szkoły. Szkolną edukację na pewno urozmaicą zajęcia w terenie lub ze wsparciem multimedialnym, a także prowadzone przez lubianych powszechnie nauczycieli z pasją.

Jeżeli to możliwe, rodzice powinni zasięgnąć opinii o szkole w gronie najbliższych osób. Rekomendacja znajomych lub rodziny jest bezcenna i zachęca do skorzystania z oferty szkoły. Warto także zwrócić uwagę na odległość placówki od miejsca zamieszkania. Niewielka pozwala dzieciom samodzielnie do niej uczęszczać i spotykać znajome osoby z podwórka lub najbliższej okolicy. Poza nauką dzieci w szkole zaspokajają swoje potrzeby żywieniowe.

Dobre posiłki są równie ważne co zajęcia edukacyjne, dlatego przed wyborem szkoły należy sprawdzić również ten aspekt – dodaje nauczycielka Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Promyk Szkoła jak Dom” w Szczecinie.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
Matylda K.
Matylda K.
12.09.2017
Puszczając dziecko do tej szkoły byłam pełna obaw. Jednak nie żałuję widząc codziennie zadowoloną córkę, pełną chęci wiedzy i zadowolenia z koleżanek i kolegów! szczerze to polecam tą szkołę!
Milena K.
Milena K.
31.08.2017
Fundację Varsovia prowadzi też szkołę niepubliczną przy ul. Bacha, jest to szkoła nr 49. Jest bardzo wysoko w rankingach.
Gabrysia F.
Gabrysia F.
27.07.2017
Ja tez posłałam dzieci do szkoły prywatnej, akurat do Szkoły Podstawowej im. Wiktorii Wiedeńskiej na Kolegiackiej. Kierowałam się głównie wilkością klas, nauka w 30 osobowej klasie (jak to jest w publicznych szkołach) to nielada wyzwanie. W wybranej przeze mnie szkoły dzieci nie są anonimowe, a sale mają super wyposażenie. Nauczyciele też są dobrzy.
Martyna K.
Martyna K.
29.03.2017
A ja uważam, że jednak szkoły niepubliczne maja duza przewagę. Mniejsze klasy, lepszą infrastrukturę, lepiej wykształconych nauczycieli - to wszystko wpływa na nasze dzieci. Osobiście postawiłam na szkołe im. Wiktorii Wiedeńskiej w Warszawie, jest to szkoła prowadzona przez fundację Varsovia. Dzieci czują się tam dobrze, maja dobre oceny, na konkursy jezdza, dużo sukcesow osiagaja, wiec ja jestem zadowolona.