Materiał Partnera

W jaki sposób wybrać dobry warsztat samochodowy

W jaki sposób wybrać dobry warsztat samochodowy

Jak do tej pory nie stworzono samochodu, który byłby w 100% niezawodny i nigdy się nie zepsuł – każdy z nich prędzej czy później będzie potrzebował fachowej pomocy mechanika. Tutaj pojawia się problem dla wielu kierowców: jaki warsztat wybrać, by mieć pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona rzetelnie, a nasz samochód nie ucierpi po niej jeszcze bardziej?

Opinie znajomych

Bardzo często w dokonywaniu wyboru warsztatu samochodowego polegamy na opiniach znajomych. Jest to naturalne - w końcu znajomi, szczególnie ci bliscy, nie chcą działać na naszą niekorzyść i nie polecą nam niefachowej firmy. A przynajmniej nie świadomie. Problem w tym, że czasem nasi znajomi nie znają się na tej branży na tyle dobrze, by móc w rzetelny sposób dokonać oceny działalności firmy. Zanim zasugerujemy się więc zdaniem znajomego, warto dopytać go o szczegóły jego przypadku, np. rodzaj naprawianej awarii oraz kiedy ona wystąpiła – może się zdarzyć, że przez jeden warsztat na przestrzeni lat przewinęło się wielu mechaników i tym samym zmienił się poziom usług firmy. W ostateczności, jeśli żaden z naszych znajomych nie posiada namiarów na dobry warsztat, możemy zasugerować się opiniami z internetu, warto jednak w takich przypadkach zachować pewien dystans – nie wiemy, kim naprawdę jest osoba pisząca komentarze i jakie są jej intencje. Niektóre osoby wystawiają negatywne komentarze z błahych powodów, inne mogą po znajomości wystawić warsztatowi wysoką notę, mimo że nigdy z jego usług nie korzystały.

Autoryzacja producentów

Powszechną praktyką dużych i uznanych producentów jest przyznawanie warsztatom samochodowym autoryzacji. Aby móc uzyskać autoryzację, warsztat musi spełnić określone warunki formalne oraz wykazać, że zapewnia wysoką jakość usług. Decydując się na wybór autoryzowanego warsztatu możemy z dużą pewnością założyć, że problem z naszym autem zostanie rozwiązany sprawnie i w sposób profesjonalny.

Osobista ocena warsztatu

Jeśli wśród naszych znajomych nie mamy osób, które mogłyby nas wspomóc radą, ani warsztatu oferującego naprawy konkretnej marki samochodów, powinniśmy umieć sami ocenić, czy wybrana przez nas firma spełnia wymogi profesjonalizmu. Najprostszą metodą jest sprawdzenie takich rzeczy jak podejście mechaników do zlecenia oraz stan warsztatu. Doświadczony, dobry mechanik przed podjęciem się naprawy szczegółowo wypytuje właściciela nie tylko o rodzaj usterki, ale również takie kwestie jak wcześniej przeprowadzane naprawy, styl eksploatacji pojazdu (jak często jeździmy, ile średnio przejeżdżamy kilometrów), czy okoliczności zaistnienia usterki. Profesjonalne warsztaty nie przyjmują samochodu do naprawy bez wcześniejszego spisania protokołu, w którym zawarte będą szczegółowe informacje na temat auta, w tym jego stan techniczny, np. uszkodzenia lakieru lub wnętrza, oraz umowy zawierającej szczegółową wycenę usługi. Warto również zwrócić uwagę na to, jak prowadzony jest warsztat – co prawda trudno wymagać od takich miejsc wyjątkowej czystości, jednak już przewalające się po kątach narzędzia mogą nam sporo powiedzieć o niskiej jakości wykonywanych tam naprawach.

Profesjonalne usługi z zakresu serwisowania aut i sprzedaży części znajdziemy w ofercie firmy P’Mix Moto Punkt.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz